REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraZ cyklu: SKARBY MAŁOPOLSKI. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza do Lusławic

Z cyklu: SKARBY MAŁOPOLSKI. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza do Lusławic

-

W Lusławicach zmaterializowało się jedno z największych marzeń śp. Krzysztofa Pendereckiego – Europejskie Centrum Muzyki. Instytucja ta wraz z niezwykłym arboretum są swoistym domknięciem cyklu ośmiu symfonii w katalogu dzieł Kompozytora. To dzieło, które wciąż trwa!

Zapraszamy do odkrywania uroków Lusławic podczas niezwykłych spacerów w wyjątkowym w skali europejskiej parku arboretum oraz zwiedzania ekspozycji multimedialnej poświęconej twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Zwiedzanie można połączyć również z udziałem w koncertach odbywających się w Centrum.

REKLAMA

Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach to wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, która składa się przede wszystkim z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1 500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy. Znajduje się tam również zabytkowy dwór z XVIII w. oraz sąsiadujący z nim XVI – wieczny Lamus, a także Mauzoleum Faustusa Socyna.

W XVI-XVII w. mieszkali tu bracia polscy, a w dwudziestoleciu międzywojennym z Lusławicami związał się wybitny malarz Jacek Malczewski. Od 1975 roku w dzieje tej miejscowości na trwale wpisał się Krzysztof Penderecki, komponując nadzwyczajne, botaniczne dzieło – rozległy park. Tworzenie arboretum trwało ponad 40 lat. 

Arboretum to najdłużej powstająca „kompozycja” Artysty – dzieło życia, symboliczna dziewiąta symfonia. W otoczeniu ukochanych przez Kompozytora drzew znajduje się odrestaurowany, XVIII-wieczny dwór wraz z zabytkowym lamusem oraz symboliczny grób Fausta Socyna. 

Interaktywna ekspozycja „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku” prezentuje dorobek polskiej muzyki najnowszej z użyciem nowoczesnych technologii audiowizualnych oraz systemów multimedialnych. Projekt wystawy stworzony przez Mirosława Nizio i zespół Nizio Design International aranżuje istniejącą przestrzeń, tworząc nową jakość i jedność stylistyczną z minimalistyczną architekturą centrum.

Wystawa podkreśla szczególną rolę Krzysztofa Pendereckiego i jego imponujący wkład w rozwój polskiej i ogólnoświatowej kultury, ukazując związanego z Lusławicami kompozytora na tle bogactwa polskiej muzyki najnowszej oraz jej wybitnych twórców. Warstwa merytoryczna ekspozycji opiera się przede wszystkim na prywatnych zbiorach i archiwaliach Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich przechowywanych w archiwum kompozytora w Europejskim Centrum Muzyki. 

Dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, w części ekspozycji wykorzystano opracowania unikatowego w skali światowej przedsięwzięcia „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Pozostałe materiały zostały przygotowane przez zespół merytoryczny Centrum oraz poszerzone o zasoby audio i video pozyskane na zasadzie licencji od producentów koncertów, spektakli czy nagrań.

Wakacyjny Festiwal Emanacje jest pierwszym wydarzeniem muzycznym centrum, które spaja zasięgiem całe Województwo Małopolskie. Jego oddziaływanie, ze względu na innowacyjność oraz skalę przedsięwzięcia, stopniowo emanować ma dalej, ukazując Małopolskę jako źródło ważnych artystycznych inicjatyw oraz jako miejsce, gdzie dziedzictwo kulturowe spotyka się z nowoczesnością. 

Nazwa Festiwalu – EMANACJE – nawiązuje bezpośrednio do początków drogi twórczej Patrona Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jego kariera bowiem rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się „Emanacje” – kompozycja na 2 orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. 

Nazwa wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając melomanom – mieszkańcom i gościom regionu – obcowanie ze sztuką najwyższej jakości w najpiękniejszych zakątkach Małopolski. Festiwalowe wydarzenia łączą wyjątkowe doznania artystyczne z prezentacją bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu dzięki starannemu doborowi lokalizacji koncertów odbywających się w najpiękniejszych małopolskich zamkach, dworach, instytucjach kultury i perłach architektury świeckiej i sakralnej.

Odwiedź nas:

Lusławice 250, 32-840 Zakliczyn

Sprawdź online:

www.penderecki-center.pl

Facebook: https://www.facebook.com/luslawice

REKLAMA

2107257454 views

REKLAMA

2107257686 views

REKLAMA

2109054077 views

REKLAMA

2107257827 views

REKLAMA

2107257926 views

REKLAMA

2107258034 views