REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArtykuł sponsorowanyCześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!

Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!

-

Zgodnie z wieloletnią tradycją, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa czci pamięć ofiar i bohaterów Powstania Warszawskiego. Pierwszego sierpnia, dokładnie w 77. rocznicę „Godziny W”, na maszty przed siedzibą Naszej Unii na nowojorskim Greenpoincie oraz przed oddziałem PSFCU w Bridgeview pod Chicago, zostały wciągnięte flagi z tzw. kotwicą, symbolem Polski Walczącej.

W Nowym Jorku wciągnięcia flagi dokonał 99-letni Bolesław Biega, w Powstaniu żołnierz o pseudonimie „Pałąk”, dowódca kompanii w batalionie AK „Kiliński”. Towarzyszyli mu członkowie Rady Dyrektorów PSFCU: wiceprzewodnicząca Iwona Korga oraz dyrektor Ryszard Bąk. Podczas uroczystości przemawiali m.in. wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski oraz reprezentująca Greenpoint w parlamencie stanu Nowy Jork, Emily Gallagher. „Cieszę się, że jesteśmy tu wszyscy razem i możemy uczcić pamięć tych, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce, ale także jako Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych – powiedział dyrektor wykonawczy PSFCU, Bogdan Chmielewski. Podkreślił, że Nasza Unia będzie dalej obchodzić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i zaprosił wszystkich na uroczystości przed siedzibą PSFCU 1 sierpnia „za rok, za pięć, za dziesięć lat”.

REKLAMA

Biało-czerwona flaga z Kotwicą zawisła także przed oddziałem PSFCU w Bridgeview pod Chicago. W tradycyjnej uroczystości, którą poprowadził zarządzający regionem Midwest Robert Radkowski wzięli udział m.in. wicekonsul RP w Chicago Piotr Semeniuk, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Józef Cikowski oraz prezes Związku Klubów Polskich, Jan Kopeć. Byli dyrektorzy polskich szkół z Ewą Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich. Obecni byli harcerze, góralska orkiestra oraz królowe chicagowskiej Parady 3 Maja. 

„Jest naszym obowiązkiem, Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, nie tylko kultywowanie pamięci o narodowych bohaterach i bohaterskich zrywach niepodległościowych, ale też przekazanie tej pamięci następnym pokoleniom i innym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Apeluję do wszystkich państwa, mieszkańców Chicago i okolic, aby przez następne 63 dni, czas trwania Powstania Warszawskiego, pamiętali i szerzyli pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń” – zaapelował podczas uroczystości, Robert Radkowski.

„Spotykamy się tutaj, aby uczcić największą bitwę II wojny światowej prowadzonej przez armię podziemną” – powiedział wicekonsul RP Piotr Semeniuk, przypominając, że wielu Powstańców po zakończeniu wojny „wybrało emigrację, przyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych”. 

„Cześć i chwała, Bohaterom! Od powstańców możemy się uczyć, co jest dobre dla Polski, ojczyzny w której się wychowaliśmy” – powiedział Józef Cikowski, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

„To jest dzień wyjątkowy. Przyszliśmy tu powiedzieć Powstańcom, że jesteśmy tu dzięki nim oraz żeby przekazać tę prawdę młodemu pokoleniu” – powiedział Jan Kopeć, prezes Związku Klubów Polski, który przyznał że kult Powstania wyniósł z domu: jego ojciec walczył i został ranny w czasie walk o Warszawę w 1944 r.

Flagi z symbolem Polski Walczącej będą wisieć przed nowojorską siedzibą Naszej Unii i oddziałem PSFCU w Bridgeview pod Chicago do 2 października br., a więc rocznicy upadku Powstania.

(Komunikat prasowy)

Zdjęcia: archiwum PSFCU/AB

REKLAMA

2119314038 views

REKLAMA

2119314130 views

REKLAMA

REKLAMA

2121110481 views

REKLAMA

2119314193 views

REKLAMA

2119314248 views

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119314288 views