REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Co to jest SR-22

-

Po poważnym wykroczeniu drogowym możesz spotkać się z nieznanym Ci wcześniej wymogiem dotyczącym ubezpieczenia samochodu. Aby zachować prawo jazdy lub je odzyskać po tym, jak zostało zawieszone lub unieważnione, możesz potrzebować od swojego ubezpieczyciela formularza SR-22. 

Chociaż niektórzy nazywają to „ubezpieczeniem SR-22”, dokument ten nie jest w rzeczywistości polisą ubezpieczeniową samochodu ani nie może zastąpić tradycyjnej polisy – jest to forma potwierdzająca wykupienie przez Ciebie wymaganego w naszym stanie minimalnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Formularz SR-22 można też nazwać certyfikatem odpowiedzialności finansowej. Pomimo że ubezpieczenie samochodowe jest w Illinois obowiązkowe, większość kierowców nie musi kupować polisy z SR-22.

REKLAMA

2147483647 clicks

Kto jest zobowiązany do posiadania certyfikatu SR-22

Mówiąc najprościej, kierowcy, którzy zostali skazani przez sąd za poważne wykroczenia drogowe, w tym za jazdę bez ubezpieczenia. 

Możesz być zmuszony do posiadania aktywnego SR-22 jeśli otrzymałeś zbyt wiele mandatów w krótkim czasie, na przykład trzy lub więcej mandatów za przekroczenie prędkości w ciągu sześciu miesięcy lub nie zapłaciłeś orzeczonych przez sąd alimentów na dzieci.

Po wydaniu takiego wyroku sąd zgłasza go do urzędu Sekretarza Stanu, który wystawi Ci powiadomienie o wymogu wykupienia SR-22. 

Jeśli taki list otrzymasz nie wystarczy Ci jako usprawiedliwienie aktualna polisa, musisz poinformować swojego agenta o wymogu posiadania SR-22. Firma ubezpieczeniowa wyśle konieczną formę do stanu, który zachowuje sobie prawo do jej sprocesowania w ciągu 30 dni, a Ty otrzymasz potwierdzenie zarówno od ubezpieczyciela jak i sekretarza stanu po tym jak dokument zostanie zaakceptowany.

Pamiętaj, żeby należy odnowić SR-22 co najmniej 45 dni wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnych problemów z potencjalnym zawieszeniem prawa jazdy. Jeżeli firma ubezpieczeniowa nie otrzyma wpłaty za odnowienie Twojego certyfikatu na 15 dni przed wygaśnięciem polisy, jest ona prawnie zobowiązana do powiadomienia o tym fakcie departament sekretarza stanu.

Jak długo musisz utrzymywać aktywny SR-22

SR-22 należy utrzymywać przez trzy lata. Jeśli certyfikat ten wygaśnie lub zostanie anulowany z powodu niezapłaconego premium, firma ubezpieczeniowa jest zobligowana przez prawo do zaraportowania tego faktu do stanu przy pomocy certyfikatu SR-26. Twoje prawo jazdy zostanie natychmiast zawieszone. 

A co jeśli nie jesteś właścicielem auta a potrzebujesz SR-22

W takim przypadku potrzebujesz tak zwane „non owner SR22” abyś mógł prowadzić jakikolwiek pojazd, który nie jest Twoją własnością. 

Ile kosztuje SR -22

Twój ubezpieczyciel może obciążyć Cię jednorazową opłatą za zgłoszenie certyfikatu do stanu, zwykle wynosi ona około 25 dol. Jeśli potrzebujesz SR-22, a nie posiadasz auta, musisz się liczyć z kosztami w okolicy 20-30 dol. na miesiąc. 

Jeśli posiadasz już polisę na samochód, dodanie certyfikatu to niewielki koszt. Coś co tak naprawdę okaże się kosztowne to naruszenie przepisów, które spowodowało że zostałeś zmuszony do wykupienia SR-22. Jako ryzykowny kierowca Twoje premium będzie wyższe poprzez wypadek, który spowodowałeś, mandaty za przekroczenie prędkości lub jazdę pod wpływem. 

Żeby tego było mało, poniesiesz koszty za przywrócenie zawieszonego prawa jazdy, może to być od 70 do 500 dolarów w zależności od wykroczenia. 

Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom SR-22, więc może się okazać, że bedziesz musiał poszukać innego ubezpieczenia. Nie wszystkie ubezpieczają kierowców posiadających na rekordzie zbyt wiele przewinień. Zadzwoń do naszego biura pod numer 773-775-1600 jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.

No dobrze a co jeśli nie chcesz wykupić SR-22? Czy jest inna opcja? Tak. Dość kosztowna ale jest Alternatywnie do SR-22, możesz zdeponować 70 tysięcy dol. w gotówce lub papierach wartościowych u skarbnika stanu Illinois, złożyć gwarancję poręczenia lub obligację na zakup nieruchomości zatwierdzoną przez sąd. 

Na mocy prawa stanowego (sekcja 3-707 Kodeksu Pojazdow) w niektórych przypadkach możesz być zobowiązany do wykupienia SR-22. Jest to zaświadczenie o odpowiedzialności finansowej, które zostało stworzone, aby utrudnić kierowcom wysokiego

Są trzy rodzaje SR-22 w stanie Illinois
Certyfikat operatora (Operator’s Certificate) – obejmuje kierowcę prowadzącego dowolny pojazd nie będący jego własnością.
Certyfikat właściciela (Owner’s Certificate) – obejmuje pojazdy będące własnością kierowcy. Typ pojazdu musi być wymieniony na SR-22 lub może być wydany dla wszystkich przez niego posiadanych pojazdów.
Certyfikat operator – właściciel (Operators-Owner Certificate) obejmuje wszystkie pojazdy będące własnością lub nie będące własnością kierowcy.

Katie (Kasia) Kędziora, MBA

Absolwentka Politechniki Gdańskiej i Szkoły Wyższej Handlowej w Warszawie. Tematem ubezpieczeń zajmuje się od 2008 roku, posiada aktywną licencją w stanie Illinois, Wisconsin, Indiana, Arizona i Floryda. Doradzi w sprawach polis indywidualnych, komercyjnych, zdrowotnych i na życie. Niepoprawna optymistka a zarazem pracoholiczka twardo stąpająca po ziemi. Jest członkiem American Translators Association.

REKLAMA

2131833340 views

REKLAMA

REKLAMA

2131833355 views

REKLAMA

REKLAMA

2133629675 views

REKLAMA

2131833365 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131833368 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131833372 views