REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumMODNE WNĘTRZA. Znowu, jak co roku, NeoCon

MODNE WNĘTRZA. Znowu, jak co roku, NeoCon

-

NeoCon jest największą w Ameryce Północnej wystawą koncentrującą się na wnętrzach komercyjnych; odwiedza ją co roku ponad 40 tysięcy architektów i projektantów wnętrz. Jak co roku, w drugim tygodniu czerwca, wybrałam się na tę ekspozycję do centrum wystawienniczego Merchandise Mart w Chicago. Ponad siedmiuset wystawców prezentowało tam swoje wyroby na powierzchni miliona stóp kwadratowych.

Jedno z wielu miejsc, gdzie prezentowano wykłady dla projektantów i architektów
Jedno z wielu miejsc, gdzie prezentowano wykłady dla projektantów i architektów

Sam skrót NeoCon wywodzi się od pełnej nazwy ekspozycji: The National Exposition of Contract Furnishings (krajowa wystawa wyposażeń wnętrz komercyjnych). Ten trzydniowy pokaz jest organizowany od 1969 roku; podczas jego trwania zarejestrowani profesjonaliści mają zapewniony dostęp do najnowszych i najbardziej innowacyjnych produktów.

REKLAMA

Co właściwie można zobaczyć na NeoCon? Produkty, które spełniają wszelkie wymagania budowlane dla wnętrz użytku publicznego, takie jak: tkaniny, tapety, meble, lampy, dywany, akcesoria, produkty wykończeniowe czy nowe technologie. Główny nacisk jednak położony jest na nowy sposób podejścia do projektowania miejsca pracy, to znaczy ergonomiczne umeblowanie i interaktywna technologia biurowa.

Biurko z filcowymi ściankami prezentowane w salonie firmy Haworth
Biurko z filcowymi ściankami prezentowane w salonie firmy Haworth

Dla uczestników NeoCon oferowane są też liczne programy edukacyjne, np. koncentrujące się na rozwoju zawodowym seminaria, fora stowarzyszeń projektanckich oraz prezentacje i przemówienia wiodących ekspertów z branży i biznesu.

Aby pomóc zaangażować się w wymianę nowych pomysłów i dyskusję NeoCon oferuje także dla swoich uczestników wiele konkursów, wycieczek i przyjęć. Tak na przykład magazyn poświęcony projektowaniu wnętrz komercyjnych „Contract” nagradza nowe produkty na rynku, a IIDA (International Interior Design Association) wyróżnia oryginalność wystawienniczych stoisk. Są jeszcze nagrody dla uhonorowania liderów w branży i dla najlepszych produktów na wystawie. Natomiast ci, którzy chcą zobaczyć więcej zapraszani są przez organizatorów na wycieczki po mieście.

Dla mnie osobiście NeoCon jest kopalnią niekończących się pomysłów na przyszłe projekty. To miejsce, gdzie szukam nowych produktów, technologii, trendów i tendencji projektanckich. Choć co roku już po pierwszym dniu jestem wykończona przemierzaniem mil wśród przepełnionych ludźmi korytarzy i salonów wystawienniczych, nigdy nie żałuję spędzonego tam czasu. I w tym roku udało mi się znaleźć ciekawe inspiracje i innowacyjne produkty do zaproponowania przyszłym klientom.

A oto niektóre z trendów projektanckich, które zaobserwowałam na tegorocznym NeoCon:

1. UŻYCIE SZKŁA. Ścieralne szklane tablice, na których można pisać mazakami były proponowane przez różnych wystawców na kilku piętrach. Generalnie szkło znajdowało zastosowanie w wielu innowacyjnych produktach, jak płytki, okleiny ścienne czy meble. Ale dla mnie najbardziej interesujący był nowy produkt nazwany„plank” − firmy Joel Berman Glass Studio, wytwarzającej szkło artystyczne. „Plank” to wypalana w piecu szklana tafla, której organiczny wzór ma odzwierciedlać strukturę drewna.

2. UŻYCIE FILCU. W zeszłym roku zapoczątkowany trend, w tym roku był wszechobecny – od okładzin ściennych do tapicerki. Szczególnie moją uwagę zwróciła nowa kolekcja mebli biurowych firmy Haworth, panele wyciszające proponowane przez firmę Unika Vaev oraz akustyczne ściany filcowe w salonie Knoll.

3. GNIAZDKA ELEKTRYCZNE. Prawie w każdym meblu biurowym jest umieszczone gniazdko elektryczne i USB. Stoliki, stołki, biurka, fotele, pufy nie obejdą się już bez takiego gniazdka, stałego zasilania oraz dostępu do Internetu.

4. PODNOŚNIKI. Czasy, kiedy biurka były dostępne tylko w dwóch wysokościach (32 i 36 cali), są już przeszłością. Teraz prawie wszystkie tzw. „stacje robocze” są zautomatyzowane dla poprawy ergonomii i zadowolenia pracowników. Można je regulować do indywidualnych potrzeb bez większego wysiłku nawet kilka razy dziennie.

5. EKOLOGIA. Trend ekologiczny zaczyna być standardem. Każdy producent mebli, tkanin, tapet, czy dywanów, jeśli nie wszystkie produkty, to przynajmniej ich część oferuje w wersji przyjaznej dla środowiska. Coraz więcej produktów jest poddanych testom i może pochwalić się odpowiednimi zaświadczeniami o takich właśnie walorach

Zautomatyzowane biurka prezentowane w salonie firmy Knoll
Zautomatyzowane biurka prezentowane w salonie firmy Knoll

Jestem pod wrażeniem produktów i technologii prezentowanych na targach NeoCon 2014. Chciałabym opowiedzieć tutaj o wszystkim, co mnie zachwyciło, ale niestety nie ma na to czasu i miejsca. Nie byłam nawet w stanie zajrzeć do każdego stoiska. Dodatkowo Merchandise Mart, z powodu jego olbrzymiego rozmiaru i zbyt małej liczby wind nie jest łatwym budynkiem do nawigacji. Trudno było dostać się na niektóre piętra, a nawet trudno było zobaczyć niektóre meble w popularnych i zagęszczonych salonach. Na szczęście nie brakowało darmowej literatury i przewodników. Lektura na zimowe wieczory – zapewniona.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C jest zarejestrowanym w Illinois projektantem wnętrz z ponad piętnastoletnim doświadczeniem. Jej firma projektuje zarówno wnętrza mieszkalne, jak i komercyjne. Anna jest aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektowania Wnętrz (IIDA). Ponadto posiada profesjonalny certyfikat Narodowej Rady Kwalifikacji Projektowania Wnętrz (NCIDQ). Jest też jednym z członków ogólnokrajowej komisji oceniającej formalne testy kandydatów na projektantów wnętrz w Ameryce Północnej. Anna ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz projektowanie wnętrz na Harrington Instytut of Interior Design w Chicago. Interesuje ją ekologiczne projektowanie wnętrz, dlatego uzyskała akredytacje US Green Building Council (LEED AP ID+C), dzięki czemu może pomóc klientom poprowadzić projekt poprzez skomplikowany proces certyfikacji LEED. Po kilku latach pracy jako menedżer i dyrektor projektów dla znanych firm w Chicago, Anna założyła swoje własne biuro projektanckie Annaline Interior Design, LLC.

 

REKLAMA

2102925043 views

REKLAMA

2102925276 views

REKLAMA

2104721668 views

REKLAMA

2102925418 views

REKLAMA

2102925518 views

REKLAMA

2102925627 views