REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Word Wars

-

Szklany ekran zalała wojna. Wojna o widza. Wojna na widza. Wojna z widzem. Wojna to słowo, które w tytule programów pojawia się najczęściej, coś jak dziewczyny bez pierwszej miesiączki na koncertach Justina Biebera.

Na stacji A&E rekordy popularności bije program Storage Wars. Konwencja opiera się na wzajemnym przekrzykiwaniu grupy osób, która walczy  o magazyny pełne niewiadomych. Od kilku tygodni program dostępny jest również w języku dla teksańczyków. Ta sama stacja jest autorem programu Parking Wars, który trzyma się na antenie już od kilku lat. Tam z kolei dzielni mundurowi prowadzą wojnę nakładając mandaty, lub odholowując samochody.

REKLAMA

Z kolei inna stacja telewizyjna, dla której planetą są zwierzęta wyświetla Whale Wars. Niestrudzeni obrońcy waleni, walą na łeb, na szyję, żeby ochronić te wymierające ssaki. Jakby tego było mało, to ktoś wymyślił Cupcake Wars, który gości na kanale pełnym jedzenia. Fabuła programu opiera się na tym, że upieczone babeczki oceniane są przez babeczkę.

Wojna zbiera swe żniwo również na wielkim ekranie. Do kin weszło niedawno najnowsze dzieło Stevena Spielberga, w którym prowadzi on wojnę z koniem. O matko, co to się porobiło, wszędzie wojna, uchowaj boże…

Wszystkiemu winien jest George Lucas, który trochę lat temu zrobił film – nie zgadniecie jaki. Podpowiem tylko, że jeden z bohaterów ma wieczną astmę. Potem były kolejne części sagi i wielomilionowe sumy leciały na konto Pana Grzegorza Łukasza. No ale nikomu to nie przeszkadzało. Nikt nie robił z tego wielkiej awantury. Ja nie robiłem z tego wielkiej awantury.

Dzisiaj nic nie może już być bez wojny. Wojna na górze, wojna na dole, wojna myśli i wojna o cukierka. Wojna weszła nam do domów. Ale nie jest to już próba sił. To chwyt marketingowy, który ma sugerować, że będzie się działo. O tak, dzieje się i to dużo. Szczególnie w programie Cupcake Wars. Na końcu każdego epizodu wszystkie babeczki rozbierają swoje babeczki i walczą wzajemnie obrzucając się kremem. Polecam mężczyznom lubiącym samotne noce przed komputerem z chusteczką w dłoni.

Ekranowe wojny weszły w świat absurdu. Próbując zatrzymać widza przed telewizorem, producenci schodzą do poziomu niższego niż Eurowizja. Jedynie Storage Wars jest dla mnie klasą samą w sobie. Pozostałe wojny to tylko partyzantka. Sugeruje więc, żeby ludzie odpowiedzialni za ramówkę, przełączyli kanał i zobaczyli, że wojna tak naprawdę nie jest już w modzie. Wiedzą o tym przecież wszyscy ci, którzy wrócili z Iraku.

Rafał Muskała

Rafał Muskała, absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat w USA. Młodym, zawodowym okiem patrzy na Amerykę, która stała się jego domem. Swoje spostrzeżenia emigracyjne i związane z nimi emocje, bez Photoshopa, przelewa na klawiaturę. Tu wszystkie chwyty są dozwolone, bo na tym polega wolnoamerykanka.

 

 

5 KOMENTARZE

  1. Dlaczego pomstujesz na tekst Rafała? Napisz co jest nie prawdziwe, co cie razi a nie czego nie lubisz, bo nie to jest wazne u popieranych adeptów dziennikarstwa z kraju.
    Tak teraz pisza. Czytałeś „Wojne polsko-ruska pod flagą…” ? Albo blogi roznych samotnych wieczorem przy compach? Nie? To poczytaj.

REKLAMA

2114955449 views

REKLAMA

2114955681 views

REKLAMA

REKLAMA

2116752071 views

REKLAMA

2114955821 views

REKLAMA

2114955920 views

Słynne polskie ordery

Taniec – język duszy

Kryzys w syropie

Wpadka przez pandemię

REKLAMA

2114956028 views