REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumWciąż wspominamy...

Wciąż wspominamy…

-

fot.Pexels.com

Anna Szałapak (1952-2017)
Pieśniarka, nazwana „Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami”, ale też doktor nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury, wieloletni pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Była charakterystyczną postacią Krakowa, ubierała się na biało lub w bardzo jasne kolory. Szczególna przyjaźń łączyła ją z Agnieszką Osiecką, która tworzyła dla niej wyjątkowe pieśni i piosenki. Miłośniczka i znawczyni tradycji krakowskich, przez wiele lat opiekowała się dorocznym obchodem Lajkonika i organizowała konkursy szopek krakowskich.
Hugh Hefner (1926-2017)
Założyciel „Playboya”, który w latach 60. pomógł zapoczątkować rewolucję seksualną swoim przełomowym magazynem dla mężczyzn i zbudował wokół niego imperium biznesowe. Jego imperium składało się m.in. ze sztandarowego miesięcznika, telewizji, filmów, a także klubów i rezydencji, czasami był określany jako bardzo zainteresowany seksem Piotruś Pan. W jego legendarnej rezydencji o nazwie Playboy Mansion mieszkało nawet siedem młodych blondynek. Hefner chwalił się, że dzięki viagrze mógł cieszyć się seksem jeszcze w wieku ponad 80 lat. „Nigdy nie dorosnę. Dla mnie liczy się tylko bycie młodym” – powiedział w wywiadzie udzielonym CNN w wieku 82 lat.
Bohdan Smoleń (1947-2016)
Aktor, wybitny artysta kabaretowy. Największą popularność zdobył dzięki występom w kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika. Lata występów w duecie z Zenonem Laskowikiem to okres największej popularności Smolenia i corocznych kabaretonów na festiwalu w Opolu. Swoją przygodę z kinem Smoleń rozpoczął od filmowej roli „fachowca” w komedii „Filip z konopi” Józefa Gębskiego (1981). W 1999 roku związał się na prawie dziesięć lat z serialem komediowym „Świat według Kiepskich”
Janusz Głowacki (1938-2017)
Dramaturg, prozaik, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Laureat prestiżowych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, ale przeniósł się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wyrzucony za „brak zdolności i cynizm”. Zwany popularnie „Głową” przez wiele lat uprawiał felietonistykę, pisywał scenariusze filmowe. Laureat prestiżowych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts.
Wanda Chotomska (1929-2017)
Pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci. Mam taką specjalizację: jestem pediatrą w literaturze, na receptach wypisuję uśmiech – mówiła o sobie. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach „Świata Młodych” w 1949 r. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. W 1969 r. otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 r. została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY, a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.
Julia Hartwig (1921-2017)
Poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej. Zadebiutowała w lubelskim międzyszkolnym piśmie literackim w wieku niespełna 15 lat. Podczas okupacji brała udział w konspiracji, była łączniczką Armii Krajowej, działała w kulturalnym podziemiu. W tym czasie podjęła także studia na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie kontynuowała studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie publikowała wiersze, przekłady z literatury francuskiej i recenzje.Laureatka m.in. Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.
Helmut Kohl (1930-2017)
Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Urząd kanclerza sprawował od 1982 do 1998 roku, czyli dłużej niż ktokolwiek inny w powojennej historii Niemiec. 16-letni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny i zjednoczeniem obu państw niemieckich. W następstwie ujawnienia afery z nielegalnym finansowaniem CDU nowa przewodnicząca partii Angela Merkel skłoniła go w 2000 roku do rezygnacji z funkcji honorowego przewodniczącego. Zakłóciło to trwale stosunki między obydwojgiem polityków.
Zbigniew Brzeziński (1928-2017)
Jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznych USA, b. szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Jimmy’ego Cartera. Profesor mówił o sobie, że jest Amerykaninem, który sercem pozostał przy Polsce. W czasie zimnej wojny odegrał czołową rolę w staraniach USA na rzecz demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej, w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności i w doprowadzeniu do porażki wojsk sowieckich w Afganistanie, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR. Odegrał kluczową rolę w polskich staraniach o członkostwo w NATO. Kawaler Orderu Orła Białego. Otrzymał także Medal Wolności – najwyższe odznaczenie cywilne USA.
Witold Pyrkosz (1926-2017)
Nazywany „królem polskich seriali”. Znany m.in. z „Janosika”, „Czterech pancernych i psa”, „M jak miłość”, „Vabanku”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodzony m.in. Telekamerą, SuperWiktorem.
David Rockefeller (1915-2017)
Ostatni żyjący wnuk Johna D. Rockefellera (1839-1937), magnata naftowego i twórcy rodzinnej fortuny, który uważany jest za najbogatszego człowieka w historii, i najmłodszym synem Johna D. Rockefellera Juniora (1874-1960), fundatora Rockefeller Center w Nowym Jorku. Fortuna zmarłego, złożona z nieruchomości, udziałów w rodzinnych funduszach powierniczych oraz innych aktywów była w marcu szacowana przez magazyn „Forbes” na 3,3 mld dolarów.
(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

2114992636 views

REKLAMA

2114992868 views

REKLAMA

REKLAMA

2116789258 views

REKLAMA

2114993008 views

REKLAMA

2114993107 views

REKLAMA

2114993215 views