REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumW stylu krajów Dalekiego Wschodu

W stylu krajów Dalekiego Wschodu

-

Większość z nas żyje szybkim tempem miejskiego życia. Żeby nie dać mu się całkowicie wchłonąć, staramy się je uprościć i uspokoić. Jednym ze sposobów na takie wyciszenie jest urządzenie otaczającej nas przestrzeni mieszkalnej tak, aby wracając do domu po całodziennej pogoni i pośpiechu, znaleźć atmosferę wyciszenia i odpoczynku, na który zasłużyliśmy. Ten cel, pozwala osiągnąć wystrój wnętrz w stylu krajów Dalekiego Wschodu zwany orientalnym lub Chinoiserie (fr., dosł. „chińszczyzna”).

Należy jednak pamiętać, że istnieją znaczne różnice w dekorowaniu wnętrz w zależności od kraju, z którego chcemy zaczerpnąć inspiracje. Szczególnie popularne dzisiaj style japoński i chiński charakteryzują się wieloma oddmiennymi cechami i dlatego poniżej kilka podstawowych elementów i wskazówek, jeśli zdecydujemy się na Chinoserie.

REKLAMA

• Kolory
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech dekorowania w stylu orientalnym jest zastosowanie zdecydowanych kolorów. W chińskich wnętrzach dominującym kolorem ścian jest jaskrawy czerwony, ponieważ symbolizuje on szczęście. W odróżnieniu – styl japoński preferuje naturalne odcienie brązu i szarości, a kolor czerwony używany jest tylko, jako dodatek. Również większość kultur wschodnio-azjatyckich używa złotego koloru do malowania ozdobnych listew ściennych, natomiast w japońskich wnętrzach służy do tego czerń.

• Umeblowanie
Ponieważ przestrzeń mieszkalna w Azji jest ograniczona, zastosowane w nich umeblowanie musi spełniać więcej niż jedną funkcję. Tak na przykład futon służy zarówno do siedzenia, jak i do spania. W chińskich salonach meble zazwyczaj eksponuje się parami i rozmieszcza symetrycznie. W Japonii natomiast ze względu na to, że mieszkańcy tego kraju tradycyjnie siedzą na podłodze, praktycznie brak umeblowania. Jeśli jednak pojawiają się pojedyncze egzemplarze, są one umieszczone asymetrycznie w stosunku do innych elementów w przestrzeni.

• Okna
Aranżacje okienne służą do zbalansowania całego wystroju wnętrz orientalnych. Generalnie, jeśli elementy dekoracyjne i użyte w pomieszczeniu wzornictwo są dość skomplikowane, wystrój okien jest prosty. Jednakże, jeśli w pokoju dominuje minimalistyczne wzornictwo, wówczas okna przystrajane są bardziej wzorzystymi tkaninami lub roletami. Z reguły w japońskich domach dominują drewniane żaluzje lub bambusowe rolety, natomiast w chińskich wnętrzach do aranżacji okiennych stosuje się tkaniny i są one często ozdobione frędzlami.

• Shoji screen czyli przesuwana osłona
W tradycyjnej japońskiej architekturze Shoji screen to po prostu przesuwane wewnętrzne ścianki, drzwi lub okna. Zbudowane są one z półprzezroczystego papieru rozpostartego na ramie z malowanego na czarno drewna. Te ruchome ścianki są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ oszczędzają powierzchnię, którą pochłonęłyby standardowe drzwi czy wahadłowe okna.

• Akcesoria
Piękno orientalnego stylu można z łatwością odnaleźć w akcesoriach. Wykonane z naturalnych materiałów są one najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie elementów stylu krajów Dalekiego Wschodu do wnętrz. Do takich dodatków zaliczamy między innymi: biało-niebieską porcelanę, papierowe lampiony, wachlarze i parasolki, jedwabne materiały i kimona, figurki Buddy, akcenty dekoracyjne z małpami, smokami, tygrysami, rybami i ptakami oraz lakierowane pudełka. Japońskie zestawy ceramiczne do herbaty, miniaturowe ogrody, kwitnące orchidee i obrazy o tematyce orientalnej – to inne popularne elementy wystroju wnętrz orientalnych.

Zachęcam do projektowania wnętrz zainspirowanych klasycznym i ponadczasowym stylem Dalekiego Wschodu. Dopasowuje się on łatwo zarówno do współczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Przy projektowaniu należy jednak oprzeć się pokusie połączenia zbyt wielu orientalnych elementów w jednym pomieszczeniu. Dodatkowo trzeba skoncentrować się na naturze i kolorystyce, która wpływa na nasze emocje, na wrażenie ładu i harmonii. A zatem prostota i spokój są kluczem do uzyskania efektu wnętrza w stylu Dalekiego Wschodu.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 

  • IMG_0023
  • IMG_0552
  • IMG_2386
  • IMG_2395
  • IMG_2424
  • IMG_2433
  • IMG_2581
  • IMG_8004
  • IMG_8420
  • IMG_8512

REKLAMA

2107715745 views
Poprzedni artykułChorobom trzeba zapobiegać
Następny artykułSmutna rocznica

REKLAMA

REKLAMA

2107715977 views

REKLAMA

2109512368 views

REKLAMA

2107716118 views

REKLAMA

2107716217 views

REKLAMA

2107716325 views