REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumPasy, paski, paseczki...

Pasy, paski, paseczki…

-

Kocham pasiaste wzory. Lubię je stosować do swoich projektów, ponieważ są zabawne, zalotne i radykalne, ale równocześnie wnoszą porządek do wnętrz. Od wieków pasy są jednymi z najbardziej znanych wzorów stosowanych w dekoracji domów i tekstyliów. Z nadejściem lata pasiaste wzory pojawiają się wszędzie, od poduszek na ekskluzywnych jachtach i ogrodowych krzesłach, do parasolek na plażach i przy lokalnych kawiarniach. Dlatego przyjrzyjmy się im bliżej.

W czasach średniowiecza aż do XV wieku tylko więźniowie, klauni, prostytutki, kaci i wszystkie inne dusze potępione były zmuszone nosić pasiaste ubrania, stąd wzór ten kojarzył się z marginesem społecznym. W XVI i XVII wieku sytuacja powoli ulegała zmianie, ponieważ pasy były coraz częściej używane na mundury wojskowe. Moda na tkaniny w pasy do dekoracji wnętrz przypada na początek XIX wieku, kiedy to rządy we Francji objął Napoleon Bonaparte. Warto jednak zauważyć, że przyjęły się jedynie pasy dość wąskie i wertykalne. Dopiero, kiedy królowa Wiktoria ubrała swojego synka Alberta Edwarda na przejażdżkę jachtem w pasiasty mundur żeglarski, popularność tkanin w poziome pasy wzrosła.

REKLAMA

W tym też czasie pływacy zaadoptowali te wzory do swoich kostiumów i do dziś granatowo-białe pasy kojarzone są z wodą, plażą i nadbrzeżnymi domami wypoczynkowymi. Ten nurt nieformalno-wypoczynkowy wywindowała do wyższych sfer francuska projektantka mody Coco Chanel, która w 1917 roku zainspirowana mundurami marynarki wojennej, zaprojektowała wygodną pasiasto-żeglarską kolekcję dla dam.

Zanim jednak zaczniesz malować ściany w paski lub kupisz pasiastą kanapę, polecam kilka zasad, których warto przestrzegać:

1. Przy malowaniu ścian wybierz pionowe pasy, jeśli chcesz optycznie wydłużyć ściany w pomieszczeniu o niskim suficie. Natomiast przy wysokich sufitach, poziome pasy pomogą optycznie obniżyć go lub w wąskich pomieszczeniach pozwolą je poszerzyć.

2. Pasy można ze sobą mieszać, ale trzeba dobierać do siebie wzory o różnej skali. Na przykład na ścianach sypialni zawieszać tapetę o bardzo szerokich pasach, natomiast na łóżko kupić pościel w węższe prążki.

3. Pasiaste wzory pasują do każdego stylu, należy jednak dobierać je w odpowiedniej skali, kierunku i kolorystyce. Na przykład, szerokie, ukośne i biało-czarne pasy będą dobrze wyglądać w nowoczesnych mieszkaniach, ale nie nadają się do tradycyjnych pomieszczeń wiktoriańskich.

4. Szerokie pasy, zarówno wertykalne jak i horyzontalne, są wspaniałym tłem na ścianach, gdzie chcemy wyeksponować kolekcję rodzinnych zdjęć lub obrazów. Takie ściany w pomieszczeniu stają się punktem centralnym, więc należy resztę dekoracji i akcesoriów ograniczyć do minimum.

5. Pasy nie zawsze muszą dominować. Mogą być zastosowane w bardziej subtelny sposób, jak na przykład na krześle, poduszce, dywanie czy wazonie.

6. Paski na suficie? Jak najbardziej! Malowanie sufitu każdym innym kolorem niż biały zawsze jest wskazane. Natomiast namalowanie śmiałego pasiastego wzoru na suficie, to wprowadzenie wyjątkowego i nieoczekiwanego elementu, co na pewno zrobi wrażenie na gościach (tak się dzieje po wizycie w mojej skromnej kuchni z sufitem w szerokie pasy).

7. Monochromatyczne pasy są klasycznym i bezpiecznym wyborem. Jeśli jednak potrzebujesz bardziej radykalnej zmiany swojego otoczenia śmiało wprowadź więcej kolorów.

8. Pasy użyte na przemian (ang. staggered stripes), które dają niezwykłe wrażenia optyczne, najlepiej nadają się do większych pomieszczeń, ponieważ jest w takim wnętrzu wystarczająco dużo miejsca na zastosowanie przerw w tym wzorze.

9. Pasiasta kanapa automatycznie zwraca uwagę i staje się centralnym punktem przestrzeni. Rozważ jednak zakup takiego mebla w jednolitym kolorze, a jedynie dokup do niego pasiastą narzutę, aby przy zmianie gustu uniknąć kupowania nowej kanapy. Pufa jest mniejszym meblem niż kanapa, stąd bardziej nadaje się na pokrycie pasiastą tkaniną.

10. Poduszki na krzesła i kanapy są doskonałym i tanim sposobem, aby dodać koloru i pasiastego akcentu do pokoju.

W świecie dekoratorskim pasy są niezastąpione. Zdecydowanie jest to wzór, dzięki któremu najłatwiej można osiągnąć szykowne, eleganckie i niepowtarzalne wnętrza. Pasiaste wzory tchną życiem i nadają specyficzny charakter powierzchni, którą pokrywają. Bez względu na to, czy wprowadzisz pasy do swojego domu poprzez farby ścienne, tapety, dywany, zasłony, meble, pościel czy grafiki, warto w nie zainwestować, ponieważ nawet niewielkie elementy spowodują radykalne i stylowe zmiany w twoim otoczeniu.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

  • IMG_1618
  • IMG_1641
  • IMG_2041
  • IMG_2350
  • IMG_2694
  • IMG_7383
  • IMG_7393
  • IMG_7400
  • IMG_8884
  • IMG_8892

REKLAMA

2100308713 views

REKLAMA

REKLAMA

2100308946 views

REKLAMA

REKLAMA

2102105338 views

REKLAMA

2100309089 views

REKLAMA

2100309190 views

REKLAMA

2100309300 views