REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumOstrożnie z acetaminophenem Zwolenniczki sztucznego opalania niedoinformowane. Regeneracja rdzenia kręgowego? Wylewy podczas...

Ostrożnie z acetaminophenem Zwolenniczki sztucznego opalania niedoinformowane. Regeneracja rdzenia kręgowego? Wylewy podczas snu. Osobowość a przeszłość i teraźniejszość.

-

REKLAMA

Co warto wiedzieć

 

Chicago (Inf. wł.) – Przewlekłe używanie acetaminophenu – występującego najczęściej pod nazwą markową Tylenol – może zwiększyć ryzyko raka krwi. Zwykle jest on stosowany jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

 

Jak stwierdza raport zbadań, opublikowany na łamach Journal of Clinical Oncology osoby, które zażywały acetaminophen co najmniej cztery dni w tygodniu przez cztery lata, dwukrotnie zwiększyły swoje ryzyko raka krwi.

 

Badacze nie wykryli podobnego ryzyka w przypadku stałego zażywania aspiryny oraz ibuprofenu (Motrin, Advil).

 

Uczeni podkreślają, że ryzyko raka krwi w przypadku acetaminophenu jest niewielkie oraz że konieczne są dodatkowe badania potwierdzające zależność przyczynową między preparatem a chorobą.

 

***

Jak wynika z najnowszych badań, nastolatki nie wiedzą o ryzyku zachorowania na raka skóry w rezultacie używania łóżek do opalania.

 

Amerykańska Akademia Dermatologiczna przeprowadziła w całym kraju sondaż wśród 3,800 kobiet rasy białej w wieku od 14 do 22 lat. Wykazał on, że 43% respondentek nie zostało ostrzeżonych przed niebezpieczeństwami sztucznego opalania przez personel salonu.

 

Około 30% stwierdziło, że nie zauważyli żadnych napisów ostrzegawczych w rejonie łóżek do opalania.

 

Obecne przepisy nie wymagają, by personel salonu opalania ostrzegał klientów przed niebezpieczeństwami promieniowania ultrafioletowego.

 

Ponadto ten sam sondaż wykazał, że młode użytkowniczki łóżek do opalania uważają je błędnie za bardziej bezpieczne niż przebywanie na słońcu.

 

***

Dwie placówki chicagowskie, Northwestern Memorial Hospital oraz Rehabilitation Institute of Chicago prowadzą badania nad skutecznością leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego przy pomocy embrionicznych komórek macierzystych.

 

Eksperyment prowadzony jest już na drugim pacjencie. Komórki macierzyste dostarczane są przez firmę Geron Corporation.

 

Badacze mają nadzieję, że transplant komórek macierzystych zregeneruje uszkodzony rdzeń kręgowy. Pozytywnych wyników testów należy się spodziewać za kilka lat – uważają naukowcy.

 

***

Najnowsze badania wykazały, że do znacznej liczby wylewów krwi do mózgu dochodzi w czasie snu, co znacznie zmniejsza szanse uzyskania leczenia chroniącego mózg przed uszkodzeniem.

 

Badanie opublikowane w periodyku Neurology stwierdza, że zjawisko to dotyczy około 14% udarów, czyli około 58 tys. pacjentów.

 

Leczenie po wylewie musi się rozpocząć jak najszybciej – w ciągu kilku godzin od wystąpienia epizodu. Ale jeśli ktoś się już obudził z objawami, to nie wiadomo, kiedy się rozpoczęły.

 

Naukowcy sprawdzają nowe metody diagnostyczne, które pozwoliłyby ustalić, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia.

 

***

Najnowsze badania psychologiczne wykazały, że stosunek do wspomnień z przeszłości rzutuje na stan psychiczny w teraźniejszości.

 

Osoby, które koncentrują się na negatywnych doświadczeniach z przeszłości, mają do siebie pretensje i ciągle czegoś żałują oraz zwykle nie są usatysfakcjonowane swoim aktualnym życiem, w porówaniu z osobami, które akceptują swoje przeszłe doświadczenia.

 

Zdaniem psychologów, sposób postrzegania przeszłości jest jedną z cech osobowości. Osoby, które potrafią w pozytywny sposób patrzeć na swoje przykre doświadczenia w przeszłości, mają zwykle pozytywny stosunek do teraźniejszości – są bardziej szczęśliwe i spełnione życiowo.

 

(ao)

REKLAMA

2116526125 views

REKLAMA

REKLAMA

2116526326 views

REKLAMA

REKLAMA

2118322699 views

REKLAMA

2116526439 views

REKLAMA

2116526526 views

REKLAMA

2116526617 views