REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumMODNE WNĘTRZA. Tapety znowu w modzie (część I)

MODNE WNĘTRZA. Tapety znowu w modzie (część I)

-

Jeśli na dźwięk słowa „tapeta” nadal w myślach widzisz odchodzący od ściany papier o koszmarnym kolorze z PRL-owskiego M3, to pora wybrać się do sklepu i przyjrzeć się bliżej współczesnym produktom.

fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska

Na początku konieczne jest zdefiniowanie słowa tapeta, aby sobie uświadomić, że nie jest to wyłącznie wyrób z papieru, ale że wiele innych surowców wykorzystuje się do ich produkcji. A więc tapeta to materiał do obicia ścian wewnątrz pomieszczeń, wykonany z papieru, tkaniny, skóry lub tworzyw sztucznych.

REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych mamy dwa określenia na tapety: wallpaper i wallcoveringWallpaper, jak sama nazwa wskazuje, to okładzina ścienna tworzona na bazie papieru. Natomiast słowo wallcovering oznacza wszystkie tapety: papierowe, na podkładzie tkaniny, tworzywa sztucznego i innych materiałów.

W ostatnich latach tapety w Ameryce i Europie powróciły do popularności. W przeciwieństwie do końca lat 90. XX w. nie martwi nas to, że jadalnie czy kuchnie przypominać nam będą te babcine, z lat 70., ponieważ dzisiejsze tapety są całkiem inne. W „babcinych” czasach tapety często pojawiały się na ścianach nie z wyboru, a z konieczności. Starano się pokryć i zasłonić niedoskonałe powierzchnie ścian zmywalnymi materiałami, a wybór produktów, kolorów i wzorów był bardzo ograniczony. Dzisiaj powierzchnie ścian są tak równe, że nie wymagają kamuflażu, a setek tysięcy linii wzorniczych i gam kolorystycznych tapet – daje naprawdę pole do popisu.

fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska

 

Projektanci i architekci wnętrz sięgają do tapet z dwóch powodów: estetycznego i praktycznego. Estetyczny, ponieważ są one bardzo ważnym elementem dekoracyjnym wnętrz, nadając mu niepowtarzalny charakter. Mogą być użyte na prawie każdym rodzaju powierzchni, wzbogacając wnętrza szerokim wachlarzem wzorów i kolorów. Pomagają wizualnie nie tylko rozjaśnić lub przyciemnić pomieszczenia, ale też powiększyć je lub zmniejszyć. I choć to walory dekoracyjne przyciągają nasz wzrok do tapet, to ważniejsze zalety znajdują się w ich strukturze. Współczesne tapety mają winylowe powłoki i podłoża, co sprawia, że są mocniejsze niż te sprzed lat. Są też łatwiejsze do zainstalowania i do czyszczenia. Wykładziny winylowe mogą zachować swoje piękno aż do15 lat, podczas gdy farba zaczyna odchodzić od ściany już po 3 latach. Dodatkowo, na współczesnym rynku istnieje wiele tapet ekologicznych (tzw. eco-friendly lub green) oraz odpornych na ogień (flame-retardant lub flame-resistant).

Chciałabym jednak podkreślić, że w Home Depot czy podobnych sklepach znaleźć można zwykle najtańsze i nie najlepszej jakości okładziny. Internet to kolejne miejsce, gdzie można szukać, ale bez sprawdzenia osobiście produktu nie polecam robić zakupów. Projektanci i architekci mają bezpośredni dostęp do producentów różnego rodzaju wysokiej klasy tapet i to u nich polecam zasięgnąć informacji. Ich biura wyposażone są w wiele katalogów z próbkami, a jeśli czegoś nie mają, to bez problemu mogą zamówić wszelkie wzorce i atrakcyjne ceny.

I na koniec coś ma poprawienie humoru: decydując się na tapetę nawiązujemy do naprawdę dobrej tradycji. Produkcja tapet rozpoczęła się już w starożytnych Chinach, bo tam wynaleziono papier. W domach dostojników chińskich przyklejano na ścianach ryżowe kartki papierowe z ręcznie malowanymi na nich pejzażami lub symbolami religijnymi już w 200 BC. W średniowieczu elita europejska wieszała na ścianach tkane gobeliny, aby zapobiec zimnu i wilgoci, ale również, aby dodać do ponurych wnętrz cieplejszych kolorów i interesujących wzorów. Historia tapet to jednak materiał na zupełnie inny artykuł.

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN

annalineid@gmail.com

annalineid.wix.com/annalineid

fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska
fot.Anna Grochowska

 

 

REKLAMA

2103173155 views

REKLAMA

2103173388 views

REKLAMA

2104969780 views

REKLAMA

2103173531 views

REKLAMA

2103173631 views

REKLAMA

2103173740 views