REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumMalujemy ściany

Malujemy ściany

-

Dlaczego w jednych wnętrzach jest nam przyjemnie, a w innych czujemy się nieswojo? Dlaczego niektóre restauracje przyciągają naszą uwagę bardziej niż inne? Zwykle jest to związane z ich kolorystyką.

Według badań Pantone Color Institute kolor ścian w 60 proc. decyduje o tym, jak odbieramy daną przestrzeń. Zatem przy malowaniu mieszkań jedną z najważniejszych zalet zatrudniania projektanta wnętrz jest skorzystanie z jego doświadczenia w wyborze kolorów. Przy modnych dzisiaj otwartych planach domów, pomieszczenia często przechodzą jedno w drugie i ich właściciele nieraz mają problem, jak pomalować ściany, by nie były nudne ani zbyt pstrokate. Wybór kolorów dla amatorów nie jest sprawą prostą i nie ma na to złotej reguły, dlatego poniżej dzielę się podstawowymi zasadami, które mogą w tym zadaniu nieco pomóc.

REKLAMA

1. Eksperymenty na małą skalę
Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć przemalowywanie kolorów ścian w twoim domu, zaryzykuj najpierw zmiany w mniejszych lub mniej ważnych pomieszczeniach, takich jak łazienka, pralnia lub pokój gościnny. Możesz również zmienić kolor tylko na jednej ścianie, skupiającej wzrok w przedsionku lub korytarzu. Wybranie małej powierzchni pozwoli łatwo dokonać przemalowań, jeśli wybrany kolor okaże się niedobry. Potraktuj ten wstępny proces jako przygodę i eksperyment. Farby nie są drogie, więc jeśli coś nie wyjdzie, można łatwo to zmienić. Nowy kolor ścian powinien nawiązywać do barwy umeblowania, a zatem do dywanu, obrazów, zasłon czy tapicerowanych mebli.
2. Nastrój
Przy wyborze koloru nie zapomnij o pożądanym nastroju pomieszczenia. Na przykład zastanów się czy w sypialni chcesz mieć nastrój uspokajająco-kojący, intymny czy dramatyczny. Łagodne, jasne i neutralne kolory zwykle stwarzają atmosferę ciszy i spokoju, natomiast mocniejsze kolory czynią przestrzeń bardziej dynamiczną. Jeśli chcesz, aby charakter twojej jadalni był bardziej formalny, zastosuj kolory ciemnozielone lub neutralne. Natomiast cieplejsze kolory, jak żółcie i czerwienie stworzą atmosferę bardziej towarzyską i swobodną. W pokojach dziecinnych intensywne kolory ścian mogą nadmiernie pobudzać dzieci i powodować w nich niepokój, zatem warto rozważyć kolory bardziej łagodne.
3. Oświetlenie
Zwróć uwagę na oświetlenie wnętrza. Kolory farb wybrane przy świetle naturalnym, zmienią się na cieplejsze przy zwykłych żarówkach, natomiast pod światłem ze świetlówki (jarzeniówki) będą miały odcień bardziej niebieski. Skorzystaj zatem z darmowych próbek (ang. paint chips) oferowanych w każdym sklepie, aby sprawdzić czy kolor na papierze ulegnie niekorzystnej zmianie przy oświetleniu zastosowanym w domu. Zauważ, że ostre kolory mogą być zbyt przytłaczające, jeśli użyjemy ich na wszystkich ścianach lub na tych obok dużego okna. Mogą być jednak skuteczne, gdy zastosujemy je jako akcent na mało oświetlonej powierzchni.

IMG_6757
4. Terminologia związana z kolorem
Zaznajom się z podstawową terminologią związaną z kolorem, ponieważ jej znajomość pozwoli ci zrozumieć opisy producentów farb:
– Barwa (ang. hue) to jest to, co nazywamy kolorem. Czerwień jest barwą, niebieski jest barwą.
– Odcień barwy (ang. the value of the hue) mówi nam o tym, jak jasny lub ciemny jest kolor.
– Nasycenie (ang. saturation) odnosi się do dominującej barwy. Na przykład, przyglądając się przejściu kolorów od czerwonego do różowego, barwa czerwona staje się coraz mniej dominująca.
– Intensywność (ang. intensity) to połysk barwy. Kolory podstawowe, czyli czerwony, niebieski i żółty są bardziej intensywne, niż te złożone, jak zielony czy fioletowy. Intensywny kolor ma zwykle bardziej dominującą barwę.
5. Testy
Wypróbuj wybrane kolory farb na tekturowych planszach lub bezpośrednio na ścianie. Dodatkowo w sklepach można zakupić małe słoiczki z próbnymi kolorami. Szczególnie polecam tę opcję dla mniej zdecydowanych. Nie bójcie się testować. Jak się nie spodoba, przemalujecie.
6. Dodaj głębi
Poprzez równoczesne zastosowanie różnych subtelnych wykończeń, jak matowego z błyszczącym polerowanym, kolor ściany nabierze interesującej tekstury i głębi. Ciekawe wizualne efekty można również osiągnąć przy pomocy warstwowania glazury lub aplikowania farb metalicznych. Dobrym sposobem na powierzchnie, na których jest dużo okien i drzwi oraz mało ścian, jest malowanie dekoracyjnych listw podłogowych, ściennych i okiennych tym samym kolorem co ściany, ale o innym, błyszczącym wykończeniu. W efekcie ten sam kolor położony na płaskiej ścianie będzie się znacznie odróżniać od tego na listwach. W konsekwencji, brak potrzeby wprowadzania dodatkowej barwy na listwach pomoże powierzchni ścian na ich wizualne powiększenie.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

REKLAMA

2095856450 views

REKLAMA

REKLAMA

2095856683 views

REKLAMA

2097653080 views

REKLAMA

2095856833 views

REKLAMA

2095856934 views

REKLAMA

2095857045 views