0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumKorzystna modyfikacja diety

Korzystna modyfikacja diety

-

Żeby zdrowym być

Dorota Feluś

REKLAMA

 

Przełom jesieni i zimy to czas niezbyt dobry dla alergików. I nie chodzi tutaj o pylenie, które zwyczajowo symptomy alergiczne nasila, ale pożywienie, które może na stan organizmu podatnego na uczulenia oddziaływać równie niekorzystnie. To ostatnie często obserwuje się w okresie świątecznym, kiedy to nadto folgujemy sobie przy stole.

 

Czym jest alergia

Alergia (popularnie stosowane synonimy, uczulenie, nadwrażliwość) z definicji jest patologiczną, jakościowo zmienioną odpowiedzią tkanek na alergen (substancja wywołująca reakcję uczuleniową), polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego.

 

Może przybierać różne formy: pokrzywka, zapalenie skóry, astma czy katar sienny. Ale również może się objawiać zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym, a w najgorszym przypadku prowadzić i do śmierci. Termin alergia został użyty pierwotnie w 1906 r. przez Clemensa Petera von Pirqueta, wiedeńskiego pediatrę i naukowca. Oznacza on dosłownie odmienną reakcję (wyraz pochodzi z języka greckiego: allos znaczy „inny”, a ergos to po polsku reakcja).

 

Zalecane zmiany żywieniowe

 

Dr Weil twierdzi, że pomocne, u osób dotkniętych alergią, mogą być konkretne zmiany żywieniowe. Oto one:

 

• Zmniejszyć ilość spożywanych protein, czyli białka tak, by stanowiło ono 10% całkowitej liczby kalorii dostarczonych organizmowi w ciągu doby. Optymalnie jest zastępować, kiedy się tylko da, białko zwierzęce proteinami pochodzenia roślinnego

 

• Wyeliminować mleko i produkty mleczne. Zastąpić je innymi źródłami wapnia. Najlepsze to: napoje mleczne fermentowane, sery, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, kasze gruboziarniste, orzechy.

 

• Spożywać jak najwięcej owoców i warzyw pochodzenia organicznego.

 

• Wyeliminować wielonienasycone oleje roślinne, margarynę, tłuszcze piekarskie, wszystkie częściowo uwodornione oleje i wszelkie pokarmy, które mogą zawierać nasycone kwasy tłuszczowe, w tym produkty smażone w głębokim tłuszczu.

 

• W charakterze głównego źródła tłuszczu używać oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno.

 

• Zawsze pić jak najwięcej wody. To pozwala utrzymywać w stanie płynnym wydzielinę przewodu oddechowego.

 

• Podjąć próbę stopniowej eliminacji składników odżywczych, które wykazują silne działanie alergiczne, a więc: pszenicę, kukurydzę, soję i cukier. Próba – jeden składnik w danym momencie – powinna trwać od 6 do 8 tygodni. W tym czasie należy obserwować, czy częstotliwość ataków lub symptomów uległa zmiejszeniu. Jeśli tak, to wiadomo, co szkodzi naszemu organizmowi.

 

Oczywiście, robienie testów w okresie Bożego Narodzenia czy Sylwestra nie ma sensu. Jednak w czasie celebracji wymienionych świąt warto pamiętać, by po powyższe, szkodliwe nie tylko dla dla alergików, ale większości osób, składniki odżywcze sięgać jak najrzadziej.

 

REKLAMA

2091286130 views

REKLAMA

2091286432 views

REKLAMA

2093082891 views

REKLAMA

2091286713 views

REKLAMA

2091286860 views

REKLAMA

2091287004 views