0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumFotel bujany nie tylko na werandzie

Fotel bujany nie tylko na werandzie

-

Z czym kojarzy się wam fotel bujany? Ze wspomnieniami z dzieciństwa? Z pokojem dla dzieci? Mam nadzieję, że także z modnym dodatkiem wnętrz, wykorzystywanym obecnie przez dekoratorów.

Niektórzy uważają, że taki bujak pasuje jedynie do aranżacji wnętrz w stylu wiejskim, rustykalnym lub skandynawskim. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Fotel bujany można dopasować do każdego stylu i pomieszczenia, należy tylko wybrać odpowiedni  jego styl i materiał. Wobec tego proponuję skorygowanie wcześniejszych skojarzeń i namawiam do wykorzystania foteli bujanych w wystroju wszelkiego rodzaju wnętrz, od sypialni do salonów i jadalni. Wielbiciele nawet najbardziej nowoczesnych wnętrz powinni być zadowoleni z inwestycji w bujaka, ponieważ obecnie na rynku istnieje niezliczony wybór tych mebli, które dzięki konstrukcji z metalu i tworzyw sztucznych, ani formą, ani kolorem nie przypominają standardowych modeli.

REKLAMA

Jeśli nie posiadasz jeszcze krzesła na biegunach, rozważyć jego zakup, ponieważ nie bez przyczyny jest on jednym z najbardziej popularnych krzeseł kupowanych do domu od ponad 300 lat. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą w wyborze:

  1. Komfort

Wybierając fotel bujany komfort powinien być priorytetem. Warto pamiętać, że przed zakupem takiego mebla najpierw wypada go wypróbować. Aby krzesło wyglądało i funkcjonowało prawidłowo w pomieszczeniu, należy też sprawdzić czy mamy na niego wystarczająco dużo miejsca.

  1. Materiał

Zanim kupimy, powinniśmy zdecydować z jakiego materiału ma być wykonany fotel. Tradycyjne opcje są zwykle z drewna lub wikliny, ale na rynku istnieje o wiele większy wybór. A zatem oprócz tapicerowanych bujaków, coraz częściej spotyka się wersje metalowe czy plastikowe, a nawet  wykonane z przezroczystego akrylu.

  1. Styl

Jeśli chodzi o styl foteli bujanych to istnieje ich niezliczona ilość. Aby dokonać najlepszego wyboru trzeba zadać sobie pytanie: czy chcemy kupić fotel w wersji tradycyjnej czy współczesnej.  Tradycyjne drewniane i wiklinowe fotele na biegunach świetnie sprawdzają się zarówno w salonie, jak i na tarasie. Są doskonałym uzupełnieniem wnętrz w stylu rustykalnym, wiejskim czy vintage. Natomiast nowoczesne bujaki często wykonywane są z tworzyw sztucznych i metali. Niestety, w takim przypadku komfort ich często schodzi na dalszy plan. Przed zakupem więc wypada się zastanowić czy mebel ma być elementem dekoracyjnym czy funkcjonalnym.

  1. Kolorystyka

Tradycyjne fotele są najbardziej popularne w kolorze naturalnego drewna, a także te pomalowane na biało. Natomiast trendy kolorystyczne współczesnych bujaków to wybór praktycznie bez ograniczeń.

  1. Poduszki i podnóżki

Jeśli fotel bujany nie jest tapicerowany warto zdecydować się na dodatkowe poduszki, które podniosą jego komfort. Ponadto można nabyć wygodny podnóżek na biegunach, który dostosowuje się do ruchów fotela, dzięki czemu staje się on bardziej funkcjonalny i praktyczny.

  1. Dodatki

Współczesne fotele bujane mogą mieć wbudowane grzejniki lub wałki do masażu. Inne cieszące się wzięciem dodatki, to wbudowane lampki i gniazdka elektryczne. Czasami można spotkać wersje dwuosobowe lub elektryczne, które nazywam „dla bardzo leniwych” (nie trzeba odpychać się nogą od ziemi).

  1. Płozy, bieguny czy suwak?

Tradycyjny bujak to fotel z przyczepionymi do jego spodu dwoma łukami zwanymi płozami lub biegunami, dzięki którym fotel może się bujać. Istnieją również bujaki bez płóz, które są umieszczane na konstrukcji suwanej. Wybór pomiędzy tymi elementami należy z reguły do osobistych preferencji. Przeciwnicy płóz, zarzucają takim krzesłom skrzypienie i rysowanie drewnianych podłóg. Zwolennicy suwanej prowadnicy na nieruchomej podstawie uważają, że taki fotel mniej niszczy podłogę oraz bardziej pasuje do mniejszych wnętrz.

  1. Cena

W zależności od materiału, modelu, jakości, renomy producenta czy projektanta oraz wieku fotela bujanego, należy się liczyć z różnymi cenami. Aktualnie wahają się one od kilkudziesięciu dolarów (na pchlim targu) do kilku tysięcy (w salonach meblarskich). Szeroką ofertę takich krzeseł można też znaleźć w sklepach sieciowych. Najbardziej popularne i przystępne w cenie są bujaki z wikliny i ratanu; są to jednak zwykle krzesła o tradycyjnych kształtach. Do nowoczesnych wnętrz najczęściej pasują modele designerskie, które na ogół należą do opcji najdroższych i najmniej wygodnych. W tym wypadku jednak ich zalety użytkowe i wygoda schodzą na dalszy plan.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

[email protected]

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

  • IMG_0693
  • IMG_1505
  • IMG_1624
  • IMG_1978
  • IMG_2253
  • IMG_2343
  • IMG_2359
  • IMG_2361
  • IMG_8060

REKLAMA

2091328395 views

REKLAMA

2091328695 views

REKLAMA

2093125154 views

REKLAMA

2091328976 views

REKLAMA

2091329122 views

REKLAMA

2091329266 views