REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumFabryka na pustyni

Fabryka na pustyni

-

Elon Musk  fot.Paul Buck/EPA
Elon Musk fot.Paul Buck/EPA

Przez wiele lat za wizjonera świata informatyki uważany był „dowódca” koncernu Apple, Steve Jobs. Obecnie ma jednak godnego następcę w osobie Elona Muska, szefa firmy Tesla, produkującej najlepsze na razie samochody elektryczne na świecie. Musk dodatkowo finansuje przeróżne ambitne przedsięwzięcia i jest − jak mówią wtajemniczeni − nieuleczalnym eksperymentatorem.

W roku 2014 Musk postanowił wydać 5 mld dolarów na ogromną placówkę o nazwie Gigafactory. Na razie ta superfabryka zbudowana została w 15 proc., a inwestycja ma zostać zakończona do roku 2020. Gigafactory, zajmująca powierzchnię 5 mil kwadratowych, a mieszcząca się w pustynnym terenie w pobliżu Reno w stanie Nevada, ma produkować niezwykle zaawansowane baterie, nie tylko do samochodów, ale wielu innych urządzeń. Musk ma nadzieję, że posiadanie własnej fabryki ogniw elektrycznych pozwoli mu na obniżenie kosztów produkcji o 30 proc., a to z kolei ma dać znacznie niższe ceny samochodów Tesla.

REKLAMA

Produkcja baterii, wspólnie z japońską firmą Panasonic, już się zaczęła, choć fabryka daleka jest jeszcze od pełnej wydajności. Mimo to, Musk myśli już o dalszych inwestycjach. Chce, żeby Gigafabryki powstały również w Europie, Chinach i w Indiach. Cel jest prosty − produkcja 500 tysięcy samochodów elektrycznych rocznie.

Największym zadaniem pozostaje jednak znalezienie odpowiedniej liczby nabywców.

Andrzej Heyduk

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Na skróty przez technikę

* Władze Singapuru zdecydowały, że wprowadzą wkrótce do użytku pewną ilość taksówek bez taksówkarzy. Pasażerowie wożeni będą przez samochody samosterujące się, choć początkowo mimo wszystko za kierownicą na wszelki wypadek będzie siedział żywy kierowca, który ma pilnować, czy wszystko jest w porządku. Ja jednak sądzę, że żywy kierowca potrzebny jest również do tego, by móc czasami naciągnąć pasażera na dłuższy kurs, do czego głupia maszyna jest niezdolna.

* Niektóre banki, między innymi Barclays i HSBC, zaczynają wprowadzać głosową identyfikację klientów. Gdy klient dzwoni do banku, komputer analizuje jego głos i potwierdza, że rzeczywiście ma do czynienia z Kowalskim a nie Smithem. Podejrzewam, że już wkrótce specjaliści od parodii będą u przestępców zarabiać krocie.

* Posiadacze urządzeń Petnet, służących do elektronicznego dozowania żywności dla psów i kotów w czasie nieobecności właścicieli w domach, zostali poinformowani przez producenta, że w wyniku „awarii kilku serwerów” posiłki przez jakiś czas nie były wydzielanie, co mogło spowodować, iż „zwierzęta były głodne”. Tysiące Fafików i Mruczusiów dzwoniły do firmy z zażaleniami, ale nie umiały się odpowiednio wysłowić. Może były zbyt wygłodniałe.

* Klienci koncernu Hewlett Packard w Wielkiej Brytanii na witrynie internetowej tej firmy natrafili niedawno na niezwykle intratną ofertę. Laptop ZBook 17 G2, zwykle sprzedawany za ponad 2 tysiące funtów, oferowany był za… nieco ponad funt. Zanim szefowie HP zorientowali się, że coś jest nie tak, kilkaset osób złożyło zamówienia na supertanie maszyny. Niestety firma ogłosiła, że zamówień tych nie będzie honorować, choć zwróci wpłacone pieniądze. A szczęście było tak blisko.

* Władze Australii postanowiły, że zmienią nieznacznie „namiary” nawigacyjne (tj. satelitarne położenie geograficzne) całego kontynentu o jeden metr, by w ten sposób zgrać ze sobą urządzenia GPS i fizyczne mapy. Być może nie wszyscy wiedzą, że Australia rocznie przesuwa się o 7 cm na północ w wyniku ruchów tektonicznych, przez co w miarę upływu lat nastąpił „rozdźwięk” nawigacyjny. Nie ma się za bardzo czym martwić − gdy Australia dopłynie do Indonezji, wszyscy będziemy wiedzieć, gdzie jest.

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2105153119 views

REKLAMA

2105153352 views

REKLAMA

2106949744 views

REKLAMA

2105153495 views

REKLAMA

2105153595 views

REKLAMA

2105153704 views