REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumCo to jest LEED? I dlaczego jest ważny

Co to jest LEED? I dlaczego jest ważny

-

Wielu z nas natknęło się na budynki z wmurowaną tabliczką „LEED certified”. Co to oznacza? Takich konstrukcji wokół nas jest coraz więcej.

Szczególnie w Chicago trudno nie napotkać takiej wywieszki; nasze miasto uważane jest nie tylko za miejsce narodzin wieżowców, ale również za światowego lidera tzw. zrównoważonego projektowania. Wietrzne Miasto może pochwalić się największą ilością budynków z certyfikatem LEED.

REKLAMA

No właśnie, co to jest ten LEED?
LEED, inaczej Leadership in Energy and Environmental Design, to system certyfikacyjny stworzony w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku. Obecnie jest on najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemem oceny budynków ekologicznych. Zestaw rygorystycznych wymagań LEED w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji i utrzymania ekologicznych budynków ma pomóc nie tylko ocenić, czy obiekt jest przyjazny środowisku, ale również ma pomóc zarządcom budynków w obniżeniu kosztów utrzymania.

Wymagania LEED zostały opracowane przez USGBC (US Green Building Council) jako system punktowy. Kryteria stosowane do oceny, to między innymi lokalizacja budynku, zużycie wody i energii, emisja dwutlenku węgla oraz dostęp do światła dziennego i jakość powietrza wewnątrz.

Aby otrzymać certyfikat LEED budynek musi spełniać wstępne wymagania oraz zdobyć conajmniej 40 punktów. Uzbieranie 40 punktów oznacza, że budynek jest zakwalifikowany, jako ekologiczny. Są w tej punktacji także mistrzowie. Uzyskanie 50 punktów to osiągnięcie poziomu srebrnego, 60 – pozwala dotrzeć do poziomu złotego, natomiast 80 punktów pomoże zdobyć prestiżowy poziom platynowy.

System LEED dopasowany jest zarówno do budynków komercyjnych, jak i rezydencjonalnych. Dla ułatwienia stworzono pięć różnych rodzajów systemów oceny ze względu na rodzaj budunku:

1. nowe budynki komercyjne np. szkoły, szpitale, wieżowce
2. nowe wnętrza komercyjne np. biura, hotele, sklepy
3. operacja i konserwacja (wprowadzanie ulepszeń bez większych przebudowań)
4. planowanie i rozbudowa dzielnicy mieszkalnej, komercyjnej lub mieszanej
5. domy mieszkalne, jednorodzinne i wielorodzinne

Uzyskanie certyfikatu LEED nie jest łatwe i wymaga zatrudnienia doświadczonego konsultanta. Często inwestorzy obawiają się podchodzić do certifikacji z powodu możliwego zwiększonego kosztu projektowania i budowy. Ten dodatkowy początkowy koszt nie powinien jednak nikogo odstraszać, ponieważ certifikowane budynki LEED pomagają zaoszczędzić na późniejszych kosztach utrzymania. Istotnym jest ubieganie się o certifikację odpowiednio wcześnie, najlepiej podczas etapu projektowania, ponieważ późniejsza decyzja może uniemożliwić spełnienie wymagań i obowiązujących kryterii.

Przykłady certyfikowanych budynków w Chicago i okolicach:

Platynowy LEED:
Chicago FBI Building, 2111 W. Roosevelt Road w Chicago

Złoty LEED:
Park Huron – luksusowy apartamentowiec przy 469 W. Huron St. W Chicago

Srebrny LEED:
West Englewood Public Library przy 1745 West 63rd Street w Chicago

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

REKLAMA

2097990972 views

REKLAMA

REKLAMA

2097991205 views

REKLAMA

2099787597 views

REKLAMA

2097991348 views

REKLAMA

2097991449 views

REKLAMA

2097991559 views