REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumChwalić, chwalić, chwalić. Jak chwalić, kiedy chwalić, za co?

Chwalić, chwalić, chwalić. Jak chwalić, kiedy chwalić, za co?

-

Chwalenie to pewien rodzaj wzmocnienia, nagrody. Wychowując dziecko lepiej jest je częściej nagradzać niż karać. Chwalenie jest też dla dziecka informacją zwrotną, dzięki której dowiaduje się, że robi coś dobrze.

Kiedy nasze dziecko jest bardzo małe, ma zaledwie kilka miesięcy i pokazuje nam kolejne nowe umiejętności, które udaje mu się osiągnąć to bardzo się cieszymy, uśmiechamy się do dziecka, bijemy mu brawo. Wtedy właśnie je chwalimy: „świetnie to zrobiłeś”, „dobrze ci poszło”, „brawo”. Początkowo dziecko może różne czynności wykonywać nieświadomie, przypadkowo, ale jeśli będziemy na nie zwracać uwagę, nagradzać chwaleniem, to z przypadkowych staną się one celowe. Dziecko między 2. a 5. miesiącem życia jest w stanie już zareagować na prostą informację zwrotną. Chwalone uśmiecha się do nas lub powtarza czynność. A o to właśnie chodzi!

REKLAMA

 

A co dzieje się potem? – Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

Marta Cholewińska-Dacka

O autorce: ekspert EDUKADO Akademii Zabawy i Twórczego Rozwoju, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W ramach studiów ukończyła specjalizacje „Stosowana Psychologia Twórczości” oraz „Psychoedukacja”. Jest również trenerem, ukończyła Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego organizowaną przez Ośrodek Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Od kilku lat prowadzi warsztaty doskonalenia umiejętności wychowawczych dla rodziców, wspiera ich też jako ekspert na forach internetowych. Jest autorką artykułów dotyczących problematyki rozwoju dziecka.

fot.artwithjustin/pixabay.com

REKLAMA

2103228907 views

REKLAMA

2103229140 views

REKLAMA

2105025532 views

REKLAMA

2103229283 views

REKLAMA

2103229383 views

REKLAMA

2103229492 views