REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Źródła: Trump da Kongresowi pół roku na zmianę ustawy ws. Dreamersów

Źródła: Trump da Kongresowi pół roku na zmianę ustawy ws. Dreamersów

-

Uczestnicy programu DACA i ich rodziny podczas protestu przed Trump Tower w Nowym Jorku fot.Justin Lane/EPA

Prezydent USA Donald Trump zdecydował, że anuluje program chroniący tzw. Dreamersów, ale da Kongresowi pół roku, by wypracował alternatywne akty prawne, które miałyby zastąpić dotychczasowe przepisy – podały w niedzielę dwa źródła zaznajomione z sytuacją.

REKLAMA

Prezydent zdecydował, że opóźni wdrożenie swej decyzji o zakończeniu programu chroniącego tzw. Dreamersów, czyli osób, które przybyły do USA jako nieletnie dzieci nielegalnych imigrantów, po to, aby dać Kongresowi czas na wypracowanie nowego ustawodawstwa – podały te źródła, cytowane przez agencję Reutera.

Status Dreamersów reguluje ustawa wprowadzona za prezydentury Baracka Obamy, która chroni ich też przed deportacją. Dotyczy blisko 800 tys. osób.

W piątek obronie tej ustawy wystąpili przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan i republikański senator Orrin Hatch, którzy – jak pisze Reuters – dołączyli do rosnącej grupy republikanów przeciwnych deportowaniu Dreamersów.
Dreamersi to osoby w wieku kilkunastu lub dwudziestu kilku lat, które zostały nielegalnie przywiezione do USA jako dzieci i którym Obama przyznał na mocy dekretu prezydenckiego z 2012 roku czasową ochronę przed deportacją oraz pozwolenia na pracę.

Mimo swego nielegalnego statusu Dreamersi ujawnili się, by otrzymać ochronę i płacić podatki. Otrzymali karty ubezpieczenia społecznego, czyli są w federalnej bazie danych, więc służbom imigracyjnym bardzo łatwo byłoby teraz te osoby namierzyć i deportować.

Podczas kampanii Trump zapowiadał deportację wszystkich nielegalnych imigrantów, których liczbę w Stanach Zjednoczonych szacuje się na około 11 milionów. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks