REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Żołnierz, oskarżony o zamordowanie w Afganistanie 16 cywilów, przyzna się do winy

Żołnierz, oskarżony o zamordowanie w Afganistanie 16 cywilów, przyzna się do winy

-

Amerykański sierżant Robert Bales, oskarżony o zastrzelenie w marcu 2012 roku 16 afgańskich cywilów, na mocy porozumienia z prokuratorem przyzna się do winy, aby uniknąć kary śmierci – poinformowali reprezentujący go prawnicy.

Robert Bales fot. U.S. Army/Wikimedia
Robert Bales fot. U.S. Army/Wikimedia

Wstępne przesłuchania żołnierza rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku przed sądem wojskowym w bazie Lewis-McChord w stanie Waszyngton. Na posiedzeniu 5 czerwca żołnierz ma się przyznać do zarzutów zabójstwa z premedytacją, a we wrześniu sąd ma zdecydować, czy spędzi w więzieniu resztę życia, czy będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Jego prawnik John Henry Browne mówił wcześniej, że Bales niewiele pamięta z nocy, kiedy doszło do masakry – przypomina agencja AP.

Obrona twierdziła, że żołnierz cierpiał na zaburzenia stresu pourazowego i uszkodzenia mózgu – jeszcze sprzed wyjazdu do Afganistanu.

W marcu 2012 roku Bales wymknął się z bazy w prowincji Kandahar i udał do pobliskiej wioski, gdzie dokonał zbrodni. Większość jego ofiar to kobiety i dzieci. Morderstwo wywołało w Afganistanie tak gwałtowne antyamerykańskie protesty, że USA musiały zawiesić operacje bojowe. Amerykańscy śledczy mogli pojawić się na miejscu zbrodni dopiero po trzech tygodniach.

To największa zbrodnia tego rodzaju popełniona przez żołnierza amerykańskiego w czasie wojny w Afganistanie.

Bales to weteran czterech misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Z tego powodu wielu ekspertów prawnych twierdziło, że wyrok skazujący na śmierć, czego domagał się wojskowy prokurator, jest mało prawdopodobny.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks