REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Zmarła najstarsza mieszkanka San Francisco, pamiętała trzęsienie ziemi z 1906 r.

Zmarła najstarsza mieszkanka San Francisco, pamiętała trzęsienie ziemi z 1906 r.

-

Ruth Newman fot.YouTube
Ruth Newman fot.YouTube

Zmarła najstarsza mieszkanka San Francisco, która przeżyła – jako dziecko – katastrofalne trzęsienie ziemi w północnej Kalifornii w 1906 r. Miała 113 lat. Żyje jeszcze tylko jeden świadek tego wydarzenia.

Ruth Newman miała 4 lata kiedy wstrząsy o sile ocenianej dziś przez naukowców na 7,7 do 8,3 st. w skali Richtera, nawiedziły wczesnym rankiem 18 kwietnia 1906 r. ranczo, w którym mieszkała z rodzicami. Znajdowało się ono w odległości ok. 112 km na północ od San Francisco.

“Pamiętała tylko, że bawiła się na parterze domu kiedy nagle ojciec chwycił ją i wybiegł na zewnątrz” – opowiada córka Newman, 85-letnia Beverly Dodds. Okazało się jednak, że wstrząsy, które zrównały z ziemią znaczną część San Francisco, nie wyrządziły budynkom rancza większych szkód i rodzina nie musiała się ewakuować.

“Opowiadała też, że jej matka była zła bo właśnie wydoiła krowę a wstrząsy przewróciły napełnione mlekiem bańki” – wspomina Dodds.

W San Francisco wstrząsy i pożary głównie drewnianych budynków, które dominowały wówczas w mieście, spowodowały śmierć ponad 1000 osób.

Ruth Newman zmarła 29 lipca w swoim domu w Pebble Beach, nadmorskiej miejscowości w Kalifornii do której przeprowadziła się z mężem. Newman była bardzo aktywna i cieszyła się wyjątkowo dobrym zdrowiem. Do 95 roku życia prowadziła samochód, grała w golfa i zajmowała się prowadzeniem domu. Udzielała się też towarzysko. Jak wspomina jej córka, zawsze wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, wypijała szklaneczkę whisky z wodą.

Obecnie jedynym żyjącym świadkiem katastrofalnego trzęsienia ziemi, o którym wiadomo, jest 109-letni William Del Monte. Miał on jednak wówczas zaledwie 3 miesiące. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks