REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Zmarł radny Jersey City, sojusznik Polonii w batalii o Pomnik Katyński

Zmarł radny Jersey City, sojusznik Polonii w batalii o Pomnik Katyński

-

W Jersey City zmarł w poniedziałek wyniku komplikacji związanych z koronawirusem radny miejski Michael Yun. Był imigrantem z Korei i sprzymierzeńcem społeczności polonijnej w walce o utrzymanie Pomnika Katyńskiego przy Exchange Place w Jersey City, w stanie New Jersey.

„Wiadomość o śmierci mojego przyjaciela, radnego Michaela Yuna, to dla mnie ogromny cios. Walczyliśmy razem, byliśmy na dobre i na złe. Jednak koronawirus pokonał naszego przyjaciela – przyjaciela Polonii i Polski” – powiedział we wtorek PAP inicjator zbiorowego i skutecznego sprzeciwu społeczności polsko-amerykańskiej wobec planów przesunięcia pomnika nowojorski prawnik Sławomir Platta.

REKLAMA

2147483647 clicks

Jak dodał, Yun rozumiał ludzi, których reprezentował, kochał to, co robił i budził powszechny szacunek w społeczności Jersey City. Jego rolę w obronie Pomnika Katyńskiego polski prawnik uznał za nieocenioną.

„To dzięki niemu mogłem przeprowadzić karkołomne inicjatywy polityczne, które przyczyniły się do zwycięstwa i pozostawienia Pomnika Katyńskiego w jego dotychczasowym miejscu. Dzięki niemu, dzięki jego pomysłom i politycznej inicjatywie, mogliśmy zbudować wspólny front w tej jakże nierównej politycznej walce przeciwko burmistrzowi Stevenowi Fulopowi” – podkreślił Platta.

Prawnik przypomniał, że Yun wprowadził go w świat polityki stanu New Jersey. Mówił o spotkaniach z sprzymierzeńcami politycznymi radnego, podczas których został opracowany wspólny front obrony Pomnika Katyńskiego. Zaznaczył, że Yun miał ogromne doświadczenie w tej batalii dzięki wcześniejszej obronie innego monumentu, Pomnika Wojny Koreańskiej. Platta nazwał radnego z Jersey City bezinteresownym przyjacielem nie tylko Polonii, ale wszystkich nacji zamieszkujących w tym mieście.

Na znaczenie wspólnych wysiłków imigrantów w celu osiągania wytyczonych celów Yun wskazał m.in. w jednej z rozmów z PAP. „Społeczność polsko-amerykańska New Jersey, Filadelfii, Connecticut, Pensylwanii, a zwłaszcza Nowego Jorku i innych miejsc, a także jej przywódcy, walczyli w radzie miejskiej o utrzymanie pomnika przy Exchange Place. Ich postawa wywarła duże wrażenie na radnych i na Jersey City. Dzięki Bogu, że naprawili oni swój błąd i (pomnik) pozostanie przy Exchange Place” – powiedział PAP w grudniu 2018 roku.

O śmierci radnego poinformował w poniedziałek burmistrz Jersey City Steven Fulop. „Z bólem serca dzielimy się wiadomością o śmierci radnego Yuna. Był bardzo dobrym współpracownikiem i rzecznikiem mieszkańców Jersey City. Ponadto był świetnym ojcem, mężem i dziadkiem. W imieniu całej społeczności Jersey City mogę powiedzieć, że jesteśmy zdruzgotani” – napisał burmistrz na Twitterze.

U Yuna w Jersey City Medical Center zdiagnozowano koronawirusa. Przebywał tam na oddziale intensywnej opieki medycznej. Zmarł w rezultacie komplikacji związanych z SARS-Cov-2.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2131795976 views

REKLAMA

REKLAMA

2131795991 views

REKLAMA

REKLAMA

2133592311 views

REKLAMA

2131796001 views

REKLAMA

2131796004 views

REKLAMA

2131796008 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek