REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Zmarł legendarny perkusista jazzowy Jimmy Cobb

Zmarł legendarny perkusista jazzowy Jimmy Cobb

-

W Nowym Jorku zmarł w ub. niedzielę w wieku 91 lat Jimmy Cobb, perkusista jazzowy, jeden z najwybitniejszych wykonawców tej muzyki, ostatni żyjący członek zespołu towarzyszącego Milesowi Davisowi w nagraniu legendarnego albumu “Kind of Blue”.

O śmierci artysty poinformowała jego żona Eleana Tee Cobb dodając, że przyczyną zgonu był rak płuc.

REKLAMA

W wywiadzie udzielonym Associated Press w 2019 r. Cobb przyznał, że już od najwcześniejszych lat był zafascynowany jazzem i słuchał tej muzyki całymi nocami, zanim sam zaczął ją wykonywać.

O dalszych jego losach zadecydowało spotkanie z saksofonistą Cannonballlem Adderleyem który polecił go Milesowi Davisowi. Nagrał z nim wiele utworów, takich jak “Sketches of Spain”, “Sorcerer”, czy “Complete”.

Jednak dopiero udział w nagraniu albumu “Kind of Blue” , przez wielu uważanego za kwintesencję muzyki jazzowej, na zawsze nadało kierunek jego dalszej karierze.

Album ukazał się 17 sierpnia 1959 r. w momencie, w którym jazz przekształcał się z bebopu w nowocześniejszą, mniej strukturalną formę nazwaną później “cool”.

Cobb wspominał, że wszystkie utwory, które znalazły się w albumie nagrano “z marszu”, za pierwszym razem, z wyjątkiem zatytułowanego “Freddie Freeloader”, który musieli powtórzyć bowiem Davisowi nie podobał się fragment brzmienia instrumentów strunowych.

Album spotkał się z dużym uznaniem krytyków i fanów, ale nikt nie spodziewał się, że okaże się przełomowy w historii jazzu. “Wiedzieliśmy tylko, że był cholernie dobry” – mówił żartobliwie Cobb.

Sprzedano go w ponad 4 mln egzemparzy; jest do dziś najlepiej sprzedającym się albumem jazzowym.

Cobb grał również z takimi artystami jak Dinah Washington, Pearl Bailey, Dizzy Gillespie, Sarah Vaughan, Billie Holiday i Stan Getz. Nagrał również kilka albumów solowych.

Artysta występował na estradzie do swych późnych lat 80-tych. W 2017 r. wystąpił na festiwalu jazzowym w Albuquerque, w Nowym Meksyku. Przybyły wówczas na jego występ tłumy fanów aby złożyć mu hołd, przeczuwając, że to było jego pożegnanie. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks