REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZmarł były gubernator stanu Nowy Jork Mario Cuomo

Zmarł były gubernator stanu Nowy Jork Mario Cuomo

-

Trzykrotny demokratyczny gubernator stanu Nowy Jork (1983-1994) Mario Cuomo zmarł w wieku 82 lat – poinformowały w czwartek media w USA. Cuomo był wymieniany jako demokratyczny kandydat na prezydenta, ale nigdy nie zdecydował się na udział w wyścigu.

Mario Cuomo, syn imigrantów z Włoch, dał się poznać jako zdeklarowany obrońca sprawiedliwości społecznej i utalentowany mówca. Był uważany za czołowego kandydata Demokratów na prezydenta w latach 1988 i 1992, a z powodu braku zdecydowania co do swego udziału doczekał się przydomka “Hamleta znad rzeki Hudson”. W 1991 roku zrezygnował z wyścigu do Białego Domu w ostatniej chwili, zostawiając otwarte drzwi mniej znanemu gubernatorowi Arkansas, Billowi Clintonowi.

REKLAMA

Cuomo był ojcem obecnego gubernatora Nowego Jorku – Andrew Cuomo. O śmierci Cuomo seniora poinformowano w dniu, w którym jego syn wygłaszał na Manhattanie i w Buffalo przemówienia inaugurujące drugą kadencję.

Cuomo zmarł w czwartek w domu z powodu niewydolności serca. Wcześniej podawano, że Mario Cuomo nie mógł uczestniczyć w uroczystościach inauguracyjnych syna ze względu na zły stan zdrowia.

Mario Cuomo rozpoczął swoją pierwszą kadencję na stanowisku gubernatora 1 stycznia 1983 roku, a w 1984 roku zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej w kraju płomiennym wystąpieniem na konwencji Demokratów w San Francisco. Nawiązując do przemówienia Ronalda Reagana, który porównał Amerykę do “jaśniejącego miasta na wzgórzu”, Cuomo oświadczył, że być może taki widok prezydent ma “z Białego Domu lub werandy na swoim ranczu”.

“Ale jest też inne miasto (…), w którym niektórzy ludzie nie są w stanie spłacić swojej hipoteki, a większość młodych nie może sobie na nią pozwolić; w którym studentów nie stać na wykształcenie, a rodzice z klasy średniej muszą rezygnować z marzeń o przyszłości swoich dzieci” – mówił, definiując Republikanów jako dbających tylko o interesy zamożnych, a Demokratów jako obrońców klasy średniej i ubogich mieszkańców.(PAP)

Na zdjęciu: Mario Cuomo (fot. archiwalna z 2004 roku) fot.Peter Foley/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123342018 views

REKLAMA

REKLAMA

2123342035 views

REKLAMA

REKLAMA

2125138355 views

REKLAMA

2123342045 views

REKLAMA

2123342051 views

REKLAMA

2123342055 views