REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZatrzymany Ukrainiec oskarżony ws. głośnego ataku ransomware

Zatrzymany Ukrainiec oskarżony ws. głośnego ataku ransomware

-

Federalna prokuratura ogłosiła zarzuty wobec zatrzymanego w Polsce 22-letniego Ukraińca oraz pozostającego na wolności 28-letniego Rosjanina za atak ransomware na firmę Kaseya. Władze USA przechwyciły 6,1 mln dolarów zapłaconego okupu.

O zarzutach poinformował w poniedziałek prokurator generalny USA Merrick Garland podczas konferencji prasowej. Zarzuty dotyczą obywatela Ukrainy Jarosława Wasinskiego oraz Rosjanina Jewgienija Polanina. Obaj mieli należeć do cyberprzestępczej grupy REvil, która przeprowadziła atak ransomware na zarejestrowaną na Florydzie firmę IT Kaseya. Atak sparaliżował systemy około 1,5 tys. przedsiębiorstw na całym świecie. Garland poinformował, że USA złożyły wniosek o ekstradycję podejrzanego.
“Polacy byli naprawdę wspaniali i bardzo nam pomogli. Ta cała akcja jest przykładem wzorowej współpracy między sojusznikami” – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray. Szef FBI złożył w ubiegłym tygodniu wizytę w Polsce.
Informacje o zatrzymaniu Wasinskiego w Polsce podał już ubiegłym tygodniu portal Cyberscoop, nie zdradzając jednak powodu aresztowania. Do zatrzymania miało dojść na przejściu granicznym w Dorohusku 8 października w związku z listem gończym wystawionym przez sąd federalny w Teksasie. Wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym sugeruje, że od 2019 r. prowadził on firmę informatyczną zarejestrowaną w Lublinie. Władze USA wystąpiły o jego ekstradycję.
Według CNN drugi z hakerów, Polanin, pozostaje na wolności, jednak w ramach śledztwa w jego sprawie władzom udało się skonfiskować 6 mln dolarów, które Rosjanin miał otrzymać w ramach okupu, zapłaconego przez ofiary ataku. Obaj hakerzy mają otrzymać zarzuty zmowy w celu oszustwa i prania pieniędzy.
Garland nie odpowiedział na pytanie, czy rosyjskie władze pomagają hakerowi w ukrywaniu się przed organami ścigania, powołując się na tajemnicę śledztwa.
CNN ocenia, że jest to jeden z najbardziej znaczących dotychczasowych sukcesów administracji Joe Bidena w walce z plagą ransomware. Wcześniej Europol podał, że w Rumunii zatrzymano dwóch innych członków REvil, zaś w październiku władze Korei Południowej wydały USA rosyjskiego hakera należącego do innej grupy przestępczej.
W poniedziałek Departament Stanu ogłosił nagrodę 10 mln dolarów za informacje, które pomogą w zatrzymaniu liderów grupy REvil. Taką samą nagrodę resort ogłosił w ubiegłym tygodniu za pomoc w schwytaniu przywódców innej grupy cyberprzestępców, DarkSide, odpowiedzialnej za głośny atak na system rurociągów paliwowych Colonial Pipeline w maju br.

REKLAMA

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2107562159 views

REKLAMA

2107562391 views

REKLAMA

2109358782 views

REKLAMA

2107562532 views

REKLAMA

2107562631 views

REKLAMA

2107562739 views