REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Zastępca sekretarza stanu USA spotka się z Cichanouską na Litwie

Zastępca sekretarza stanu USA spotka się z Cichanouską na Litwie

-

W drodze do Moskwy zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun spotka się w poniedziałek na Litwie ze Swiatłaną Cichanouską w ramach działań na rzecz rozładowania kryzysu na Białorusi – podał zespół kandydatki na prezydenta, cytowany w sobotę przez Reutersa.

Waszyngton stara się znaleźć pokojowe rozwiązanie kryzysu wynikłego po białoruskich wyborach prezydenckich, które zapobiegłoby rosyjskiej interwencji – komentuje agencja Reutera.

REKLAMA

W Wilnie Biegun spotka się z litewskim ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevicziusem oraz z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem, „aby omówić sytuację na Białorusi, stosunki bilateralne oraz kwestie dotyczące NATO i obronności” – podał litewski MSZ, zapowiadając tę wizytę.

Następnie we wtorek i środę Biegun będzie przebywał w Moskwie – przekazało rosyjskie źródło dyplomatyczne agencji Interfax.

Litwa, na którą w zeszłym tygodniu przybyła Cichanouska, postrzega wizytę Bieguna jako „znak, że Stany Zjednoczone są gotowe do odegrania roli w rozwiązaniu białoruskiego kryzysu, w tym wobec Moskwy” – ocenił dla AFP Vygaudas Uszackas, były ambasador Unii Europejskiej w Rosji.

Od ogłoszenia wyników wyborów na Białorusi 9 sierpnia – według których ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a Cichanouska 10,1 proc. głosów – na Białorusi odbywają się wielotysięczne protesty.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska potępiły wybory jako pełne nieprawidłowości. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wezwał w czwartek Łukaszenkę do przyjęcia międzynarodowej pomocy w rozpoczęciu rozmów z opozycją.

Białoruski przywódca zaapelował wcześniej do prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w rozwiązaniu sytuacji na Białorusi. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks