REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZastępca prokuratora generalnego Rosenstein złoży dymisję

Zastępca prokuratora generalnego Rosenstein złoży dymisję

-

Zastępca prokuratora generalnego USA Rod Rosenstein, który nadzoruje śledztwo ws. domniemanych rosyjskich prób ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 r., zrezygnuje po zaprzysiężeniu nominowanego przez Donalda Trumpa nowego prokuratora – podały w środę media.

Rosenstein objął nadzór nad śledztwem, gdy ze sprawy wyłączył się – motywując to możliwym konfliktem interesów – ówczesny prokurator generalny Jeff Sessions. To także Rosenstein powołał prowadzącego dochodzenie specjalnego prokuratora Roberta Muellera i ma kompetencje, by go odwołać. Trump niezmiennie określa śledztwo, badające m.in. powiązania Rosjan z jego sztabem, „polowaniem na czarownice” i wielokrotnie krytykował też Rosensteina.

REKLAMA

Według stacji ABC Rosenstein zakomunikował prezydentowi oraz urzędnikom Białego Domu, że ma zamiar zrezygnować krótko po zaprzysiężeniu na stanowisko prokuratora generalnego Williama Barra. Jego przesłuchania w senackiej komisji sprawiedliwości rozpoczną się 15 stycznia, co oznacza, że głosowanie całej izby odbędzie się najwcześniej w połowie lutego. Barr był już prokuratorem generalnym za prezydentury George’a H.W. Busha (1991-93) i jego kandydatura może się spotkać z dużym oporem ze strony Partii Demokratycznej.

Gdy w listopadzie do wymuszonej przez Trumpa dymisji podał się Sessions, pojawiły się spekulacje, że prezydent będzie próbował zmusić do odejścia Rosensteina. Według źródeł, na które powołują się ABC oraz Fox News, odejście Rosensteina nie jest spowodowane presją ze strony prezydenta, lecz tym, że od początku planował pełnienie tego stanowiska przez około dwa lata, a niedługo upłynie ten termin.

Barr, obejmując urząd prokuratora generalnego, przejmie zarazem nadzór nad śledztwem Muellera i teoretycznie będzie miał możliwość jego zamknięcia. Wielu polityków Partii Demokratycznych uważa, że doprowadzenie przez prezydenta do zamknięcia śledztwa może być podstawą do jego impeachmentu. Trump niezmiennie zaprzecza, by jego sztab wyborczy utrzymywał jakiekolwiek kontakty z Rosjanami, które pomogły mu wygrać wybory.(PAP)

Na zdjęciu: Rod Rosenstein
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2105387192 views

REKLAMA

2105387425 views

REKLAMA

2107183817 views

REKLAMA

2105387568 views

REKLAMA

2105387668 views

REKLAMA

2105387777 views