REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZarzut zabójstwa dla policjantki za zastrzelenie Afroamerykanina

Zarzut zabójstwa dla policjantki za zastrzelenie Afroamerykanina

-

Betty Shelby  fot.Tulsa County Jail/EPA
Betty Shelby fot.Tulsa County Jail/EPA

Białej policjantce Betty Shelby postawiono zarzut zabójstwa pierwszego stopnia – podaje w piątek agencja AP. W zeszły piątek na ulicy w Tulsa w stanie Oklahoma funkcjonariuszka zastrzeliła 40-letniego czarnoskórego Terence’a Crutchera.

Zdaniem prokuratury z hrabstwa Tulsa Shelby, strzelając do Crutchera, „zareagowała nieracjonalnie”. Z dokumentów sądowych wynika, że policjantce zarzuca się, iż dała się ponieść emocjom, przez co „zareagowała przesadnie”.

REKLAMA

Prokuratura uważa, że policjantka dokonała czynu „pod wpływem silnego wzburzenia” – podaje BBC. Jak tłumaczy portal, zgodnie z prawem stanu Oklahoma zabójstwo „pod wpływem silnego wzburzenia” to takie, w którym gwałtowne emocje uniemożliwiają racjonalne myślenie i pozbawiają umysł zdolności do chłodnej refleksji.

W nocy z czwartku na piątek Shelby sama stawiła się w areszcie, jednak już po chwili została zwolniona za kaucją. Grożą jej co najmniej cztery lata więzienia.

Zgodnie z zeznaniami policji i nagraniami wideo 16 września Crutcher czekał przy drodze na pomoc, bo zepsuł mu się samochód. Policja – wezwana na miejsce, ponieważ jego samochód blokował ruch – twierdzi, że podejrzewała go o posiadanie przy sobie broni.

Z nagrania wideo wynika, że Crutcher nie usłuchał polecenia policjantów, by uklęknął, i zamiast tego szedł w stronę swego samochodu z podniesionymi rękami. Jeden z funkcjonariuszy próbował obezwładnić go taserem, a Shelby użyła swego pistoletu i zabiła mężczyznę.

Policjantka tłumaczy, że Cruther sięgał do swojego samochodu – jak myślała, po to, by wziąć stamtąd broń. Broni w samochodzie nie było. Shelby powiedziała, że Crutcher wyglądał, jakby był odurzony narkotykami.

Między innymi o tym incydencie w czasie kampanii wyborczej wspominali kandydaci na prezydenta USA, Hillary Clinton i Donald Trump. Kandydat Partii Republikańskiej w środę skrytykował policjantkę, oceniając, że „ludzie, których zawodzą nerwy, którzy nie potrafią zachować zimnej krwi, nie powinni chyba pracować w policji”.

To nie jedyny przypadek śmierci Afroamerykanina z rąk policji w ostatnich dniach w USA. W Charlotte w stanie Karolina Północna policjant zastrzelił we wtorek 43-letniego czarnoskórego Keitha Lamonta Scotta. Mężczyzna miał przy sobie pistolet, ale trzymał go lufą skierowaną w dół. Policja tłumaczy, że nie usłuchał kilkakrotnych poleceń, aby rzucić broń. Funkcjonariusz, który go zabił, sam jest Afroamerykaninem.

Z powodu zdarzenia w nocy z czwartku na piątek w Charlotte już trzecią noc z rzędu trwały protesty, podczas których niejednokrotnie dochodziło do starć z policją. Od czwartku w Charlotte obowiązuje stan wyjątkowy; gubernator stanu Karolina Północna skierował do miasta Gwardię Narodową. (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. policjantka – morderca , bo dla niej to bez roznicy do kogo i gdzie sie strzela,
    zabic czlowieka bez powodu to dopiero hero – bohaterka na cala Ameryka
    teraz bedzie grala psychiczna ofiara losu, jak psycholom ,pozwala sie byc policjantem???? to mozliwe TYLKO w Ameryce

REKLAMA

2103321959 views

REKLAMA

2103322193 views

REKLAMA

2105118585 views

REKLAMA

2103322336 views

REKLAMA

2103322436 views

REKLAMA

2103322545 views