REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZamknięte mosty i lotniska, śnieżyca zabiła już 17 osób

Zamknięte mosty i lotniska, śnieżyca zabiła już 17 osób

-

Od piątku w Waszyngtonie spadło ponad 70 cm śniegu fot. Jim Lo Scalzo/EPA
Od piątku w Waszyngtonie spadło ponad 70 cm śniegu fot. Jim Lo Scalzo/EPA

Gwałtowny atak zimy na wschodzie USA pokrył w sobotę cały region 71-centymetrową warstwą śniegu. Liczba ofiar śnieżycy wzrosła do 17 osób. Władze Nowego Jorku ogłosiły zamknięcie mostów i naziemnych linii metra. Dwa lotniska w Waszyngtonie będą zamknięte w niedzielę.

W wypadkach samochodowych na zalodzonych drogach w stanach Karolina Północna, Kentucky, Tennessee i Wirginia zginęło co najmniej osiem osób, a dziewiąta zmarła w stanie Maryland na atak serca przy odgarnianiu śniegu. Agencje informują o kolejnych ośmiu ofiarach, które miały ponieść śmierć w wypadkach drogowych.

REKLAMA

W miejscowości Redhouse w stanie Maryland (272 km od stolicy kraju Waszyngtonu) grubość pokrywy śnieżnej sięga 96,5 cm. Opadom śniegu i porywistemu wiatrowi towarzyszy gołoledź. Drogi w Karolinie Północnej pokryte są 1,25 cm warstwą lodu.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio oświadczył, że intensywność śnieżycy w największym mieście USA przewyższyła prognozy i nie oczekuje się, by śnieg przestał tam padać przed niedzielą. Jego pokrywa może przekroczyć nawet 76,2 centymetra grubości – zaznaczył. Wyraził też opinię, że tegoroczna zima może okazać się jedną z pięciu najgorszych w USA od czasu, gdy prowadzone są regularne obserwacje meteorologiczne. W 2006 roku zanotowano 68,3 cm opadów, w 1947 toku – 65,5 cm, a w 1888 roku – 53,5 cm.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił w sobotę stan alarmowy, co zarządzono już wcześniej w 10 innych stanach. Mieszkańców wezwano, by pozostali w domach i nie utrudniali pracy pługów odśnieżających drogi. Dziesiątki tysięcy domostw pozostaje bez energii elektrycznej. Nowojorskie metro obsługuje wyłącznie linie, które biegną tunelami pod powierzchnią ziemi.

W stanach Kentucky i Pensylwania wzmożone opady śniegu spowodowały kilometrowe korki. Samochody utknęły w nich na co najmniej 12 godzin.

Snieżyca w Waszyngtonie fot. Jim Lo Scalzo/EPA
Snieżyca w Waszyngtonie fot. Jim Lo Scalzo/EPA

W komunikacji powietrznej anulowano blisko 6300 rejsów. Ruch w powietrzu będzie ograniczony w Nowym Jorku przez całą niedzielę. Jeden z największych przewoźników amerykańskich „United Airlines” zawiesił wszystkie loty do i z lotniska Dulles International w Waszyngtonie do poniedziałku.

Dziennik „Washington Post” poinformował w sobotę wieczorem, że samolot z ministrem obrony USA Ashem Carterem na pokładzie nie mógł wylądować z powodu śnieżycy na lotnisku Andrews w pobliżu Waszyngton. Carter wracał ze Światowego Forum Gospodarczego w Davos. Samolot wylądował ostatecznie na lotnisku Tampa i oczekuje tam na poprawę warunków pogodowych.

Stany wód na wschodnim wybrzeżu są przekroczone. Chociaż wywołany wichurą przybór wód Atlantyku był miejscami wyższy niż w trakcie huraganu Sandy ponad trzy lata temu, to ogólna sytuacja powodziowa jest na razie znacznie mniej dramatyczna niż wtedy. (PAP)

REKLAMA

2115112295 views

REKLAMA

2115112527 views

REKLAMA

REKLAMA

2116908917 views

REKLAMA

2115112667 views

REKLAMA

2115112766 views

REKLAMA

2115112874 views