REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZabójca z Teksasu zabarykadował się w klasie z dziećmi, po czym zastrzelił...

Zabójca z Teksasu zabarykadował się w klasie z dziećmi, po czym zastrzelił 19 z nich (PODCAST)

-

Wszystkie dzieci, które zginęły we wtorkowej strzelaninie w Teksasie, były w jednej klasie, w której zabarykadował się z nimi zabójca – poinformowały w środę władze stanowe. Sprawca, który zastrzelił 21 osób – 19 dzieci i dwoje dorosłych – wszedł do szkoły podstawowej ubrany w kamizelkę kuloodporną.

O kolejnej masowej strzelaninie w amerykańskiej szkole rozmawiamy z Katarzyną Pilewicz, doktor psychologii i specjalistą od uzależnień. Podcast „Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FMRozmawia Joanna Trzos.

REKLAMA

„Zabójca zamknął drzwi i zaczął po prostu strzelać do dzieci i nauczycieli, którzy byli w klasie. To pokazuje całe zło napastnika” – powiedział dziennikarzom porucznik Christopher Olivarez ze stanowego resortu bezpieczeństwa. Sprawcą masakry był 18-letni Salvador Romas, prawdopodobnie były uczeń liceum w Uvalde.

Telewizja NBC podaje, że policja w Ulvade została po raz pierwszy zaalarmowana, gdy otrzymała informację o mężczyźnie, który wjechał do rowu przed szkołą, wysiadł z samochodu, był uzbrojony i udał się w kierunku szkoły.

Według Associated Press kilku policjantów, którzy znaleźli się na miejscu, zostało postrzelonych, niektórzy wyszli na zewnątrz, gdzie wybili okna, by ewakuować dzieci.

Policjanci wezwali posiłki w tym specjalną grupę taktyczną SWAT. Na miejscu pojawili się też uzbrojeni agenci celni i strażnicy graniczni.

Gdy strażnicy i policjanci włamali się do zamkniętej klasy Ramos otworzył do nich ogień, ale udało im się go zastrzelić. „Narażając życie ci agenci i inni funkcjonariusze zajęli miejsce między napastnikiem a dziećmi”, by jak najwięcej z nich ocalić – poinformowała na Twitterze rzeczniczka ministerstwa bezpieczeństwa narodowego Marsha Espinosa.

Sprawca strzelaniny kupił dwie sztuki broni z okazji swoich 18 urodzin, które świętował w maju tego roku. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji Ramos kupił legalnie karabiny szturmowe, o czym poinformował w mediach społecznościowych.

W wyniku wtorkowej strzelaniny zginęło 21 osób – 19 dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz dwoje dorosłych, w tym napastnik. Przed strzelaniną postrzelił także swoją babcię, której stan oceniany jako krytyczny.

W ciągu ostatnich 13 lat w Teksasie doszło do ośmiu masowych strzelanin, z których wiele wywołało debatę publiczną na temat zmian prawnych uniemożliwiających ich przeprowadzanie. Zdaniem Uniwersytetu w Teksasie 40 proc. mieszkańców stanu popiera zaostrzenie prawa o dostępie do broni; w ciągu 13 ostatnich lat jednak zdecydowana większość przyjętych przez republikańskie władze stanu ustaw rozszerza zakres dostępności do broni palnej. (PAP)

REKLAMA

2107258907 views

REKLAMA

2107259139 views

REKLAMA

2109055530 views

REKLAMA

2107259280 views

REKLAMA

2107259379 views

REKLAMA

2107259487 views