REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Zabójca z Chattanooga najpewniej podróżował na Bliski Wschód

Zabójca z Chattanooga najpewniej podróżował na Bliski Wschód

-

fot.Erik S. Lesser/EPA
fot.Erik S. Lesser/EPA

Urodzony w Kuwejcie 24-letni Amerykanin, który zabił w czwartek w Chattanooga czterech marines, najpewniej podróżował w 2014 roku na Bliski Wschód – podały w piątek źródła rządowe. Śledczy ustalają, czy działał z inspiracji jakiejś terrorystycznej organizacji.

REKLAMA

Jak podała agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła rządowe, śledczy mają poważne podejrzenia, że Muhammad Youssef Abdulazeez odwiedził w ubiegłym roku Jordanię i inne kraje w regionie, gdzie być może miał rodzinę.

Wciąż niewiele wiadomo na temat mężczyzny, który zastrzelił czterech żołnierzy piechoty morskiej i ranił trzy inne osoby. Według śledczych zabójca najpierw strzelał w bazie rezerwistów amerykańskiej marynarki wojennej, a następnie, nie wychodząc nawet z samochodu, w wojskowym centrum rekrutacyjnym. Budynki te oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Zamachowiec poruszał się odkrytym fordem mustangiem i używał różnej broni. Został zabity przez policję na miejscu zdarzenia.

Mohammad Youssuf Adbulazeez fot.Hamilton County Sheriff's Office/Handout/EPA
Mohammad Youssuf Adbulazeez fot.Hamilton County Sheriff’s Office/Handout/EPA

Wiadomo, że Abdulazeez urodził się w Kuwejcie i jeszcze jako dziecko przeprowadził się do USA, gdzie uzyskał obywatelstwo, skończył szkołę średnią, a w 2012 roku zdobył tytuł inżyniera na uniwersytecie w Chattanooga, w stanie Tennessee.

Według grupy SITE Inteligence Group, która zajmuje się tropieniem w internecie terrorystycznej aktywności, Abdulazeez prowadził blog, w którym opublikował 13 lipca wpis związany z islamem. “Życie jest krótkie i gorzkie” – napisał, zachęcając muzułmanów, “by nie stracili okazji, by oddać się Allahowi”.

Śledztwem w sprawie strzelaniny w Chattanooga kieruje FBI. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział w piątek, że dyrektor FBI oraz prezydenccy doradcy ds. terroryzmu przekazali Barackowi Obamie informacje na temat tej strzelaniny.

Wciąż nie podano, czy Abdulazeez był w formalny sposób powiązany z jakąś terrorystyczną organizacją, ani czy miał kontakty np. z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie.

On sam nie był wcześniej “na radarze” amerykańskich śledczych, ale – jak podały media powołując się na przedstawicieli służb – ojciec Abdulazeeza był przed laty sprawdzany w związku z podejrzeniami o możliwe związki z jedną z organizacji terrorystycznych, której miał przelać pieniądze. Ówczesne śledztwo nie doprowadziło jednak do żadnego oskarżenia i później ojciec Abdulazeeza został usunięty z listy osób będących na celowniku służb.

Prezydent Obama już w czwartek złożył kondolencje rodzinom ofiar i zapowiedział, że otrzymają odpowiednie wsparcie ze strony rządu. Powiedział, że śledczy wyjaśniają okoliczności zdarzeń, ale wygląda na to, że zabójca działał sam.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks