REKLAMA

2130470106 views

REKLAMA

2130470103 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWywiad nie wie gdzie i kiedy doszło do pierwszej infekcji koronawirusem

Wywiad nie wie gdzie i kiedy doszło do pierwszej infekcji koronawirusem

-

Amerykański wywiad nie wie gdzie, kiedy i jak doszło do pierwszego zakażenia koronawirusem – przyznała w środę w Senacie szefowa Wywiadu Narodowego Avril Haines.

“Środowisko wywiadowcze nie wie dokładnie gdzie, kiedy i jak doszło do pierwszego zakażenia Covid-19” – oświadczyła Haines. Podkreśliła, że są dwie teorie: jedna głosi, że wirus przeniósł się na ludzi ze zwierząt, a druga, że wydostał się z laboratorium w Chinach.

REKLAMA

Dyrektorka Wywiadu Narodowego zapewniła, że amerykańskie służby będą dalej “pracowały nad sprawą i zbierały informacje”.

Naukowcy nadal badają pochodzenie SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła w marcowym raporcie, że koronawirus prawdopodobnie przeszedł na ludzi z nietoperzy i za “bardzo mało prawdopodobne” uznała wydostanie się patogenu z laboratorium. Przedstawiciele WHO podczas swojego śledztwa nie otrzymali jednak wszystkich danych od strony chińskiej.

W niedzielnym wywiadzie dla telewizji NBC News szef dyplomacji USA Antony Blinken skrytykował odpowiedź władz Chin na pandemię Covid-19 oceniając, że brak współpracy ze strony Pekinu w jej początkowej fazie doprowadził do tego, że sytuacja “wymknęła się spod kontroli”.

Zastrzegające anonimowość źródło stacji CNN w amerykańskim wywiadzie poinformowało, że “prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdy” na temat pochodzenia koronawirusa. Dodało, że nie znają jej nawet Chińczycy, którzy “nie mają interesu” w tym, by jej dociekać.

W swoim wystąpieniu w Senacie Haines zapewniła, że Chiny stanowią “główny priorytet dla społeczności wywiadowczej”. Ostrzegła, że władze w Pekinie dysponują zdolnościami cybernetycznymi, które “mogą powodować lokalne, tymczasowe zakłócenia krytycznej infrastruktury w Stanach Zjednoczonych”.

Zdaniem Haines pandemia Covid-19 oraz zmiany klimatyczne i technologiczne prawdopodobnie zaostrzą konkurencję na arenie międzynarodowej i wywołają globalną niestabilność. Dlatego też amerykańskie środowisko wywiadowcze zmuszone jest do poszerzania definicji bezpieczeństwa narodowego.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2126314432 views

REKLAMA

REKLAMA

2126314449 views

REKLAMA

REKLAMA

2128110769 views

REKLAMA

2126314459 views

REKLAMA

2126314463 views

REKLAMA

2126314466 views