REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Wybory do Senatu w Arizonie wygrał były astronauta Mark Kelly

Wybory do Senatu w Arizonie wygrał były astronauta Mark Kelly

-

Demokrata Mark Kelly, były astronauta i kapitan marynarki wojennej, wygrał wtorkowe wybory do Senatu USA w stanie Arizona – poinformowała agencja AP. Kelly jest mężem byłej członkini Izby Reprezentantów Gabrielle Giffords i bratem bliźniakiem astronauty Scotta J. Kelly’ego.

Kelly w wyborach do Senatu pokonał republikańską senator Marthę McSally, nominowaną na to stanowisko po śmierci senatora Johna McCaina w 2018 r.

Zwycięstwo Kelly’ego oznacza, że Arizona będzie reprezentowana w Senacie przez dwoje demokratów. Były astronauta dołączy w Waszyngtonie do Kyrsten Sinemy.

Kelly w 1987 r. otrzymał status pilota wojskowego lotnictwa morskiego. Odbył dwie zmiany na lotniskowcu USS “Midway” operującym w rejonie Zatoki Perskiej, brał też udział w operacji “Pustynna Burza”. W 1996 r. został przyjęty do NASA, a w 1998 r. uzyskał kwalifikacje pilota wahadłowca. Dowodził m.in. ostatnią misją promu Endeavour w 2011 r. W tym samym roku ogłosił, że odchodzi z NASA.

Żona Kelly’ego 8 stycznia 2011 r. została ciężko ranna w głowę podczas spotkania z wyborcami w Tucson, w Arizonie. 22-letni sprawca strzelaniny zabił wówczas sześć osób i ranił 13. Demokratyczna kongresmenka przez dwa tygodnie przebywała na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Tucson.

W latach 2015-16 NASA przeprowadzała eksperyment z udziałem Marka i jego brata bliźniaka. Scott ponad rok przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – od marca 2015 do marca 2016. Mark pozostał wtedy na Ziemi. Okazało się, że telomery Scotta, czyli struktury znajdujące się na końcach chromosomów, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania, stały się dłuższe od telomerów Marka. Wcześniejsze badania wykazały, że sztuczne wydłużenie telomerów może przedłużyć życie. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks