REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka "WSJ": w niedzielę wygasła konspiracyjna teoria o zmowie Trumpa z Rosją

“WSJ”: w niedzielę wygasła konspiracyjna teoria o zmowie Trumpa z Rosją

-

Twierdzenie, że Donald Trump lub przedstawiciele jego sztabu byli w zmowie z Rosjanami, by “ukraść” prezydenturę, to “teoria konspiracyjna” – pisze w poniedziałek “WSJ”. Teoria ta wygasła w niedzielę wraz z przedstawieniem podsumowania ustaleń śledztwa Roberta Muellera – dodaje.

“Wszyscy Amerykanie powinni być zadowoleni z końca złudzenia o zmowie” – uważa “Wall Street Jorunal”. Teoria konspiracyjna, “która przez ponad dwa lata zniekształcała amerykańską politykę”, wygasła w niedzielę wraz z zaprezentowaniem przez prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Williama Barra najważniejszych ustaleń śledztwa specjalnego prokuratora Roberta Muellera – wskazuje amerykański dziennik.

REKLAMA

Ustalenia, jak kontynuuje “WSJ”, powinny przyczynić się do przywrócenia wiary w system polityczny USA i uczciwość wyborów. Dziennik zwraca też uwagę, że media powinny zrobić sobie rachunek sumienia w związku z przedwczesnymi osądami kierowanymi pod adresem Trumpa.

Ujawnienie kluczowych wyników śledztwa Muellera, to “dobra wiadomość, nie tylko dla prezydenta Trumpa” – pisze z kolei “New York Times”. To, że kandydat na prezydenta nie spiskował z prezydentem Władimirem Putinem, by obalić amerykańską demokrację, powinno przynieść ulgę Amerykanom – wskazuje.

Dziennik wzywa w artykule redakcyjnym do opublikowania pełnej treści raportu i nie zgadza się z twierdzeniem Trumpa, który napisał w niedzielę na Twitterze: “Żadnej Zmowy, Żadnego Utrudniania, Całkowite i Pełne OCZYSZCZENIE. NIECH AMERYKA BĘDZIE NADAL WIELKA!”. Według “NYT” ujawniony raport Muellera powinien obejmować “dokumenty, wyjaśniające to, w jaki sposób ta cała historia z rosyjską konspiracją rozpoczęła się w FBI i wewnątrz administracji (byłego prezydenta Baracka) Obamy”.

“Putin miał swojego faworyta. Ingerował (w wybory) w swoim imieniu i jego faworyt zwyciężył. Przedstawiciele kampanii Trumpa wiedzieli o tym i byli ogromnie szczęśliwi w związku z tą pomocą. Później skłamali w sprawie otrzymywania tej pomocy. (…) Podczas, gdy Mueller może nie być w stanie czegoś z tym zrobić, z pewnością taką możliwość mają Kongres i amerykańskie społeczeństwo” – podsumowuje “NYT”.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości w niedzielę podało, że Mueller nie znalazł dowodów na to, że sztab Donalda Trumpa “uczestniczył w zmowie lub koordynował działania” z Rosją w celu wpłynięcia na wynik wyborów prezydenta USA w 2016 roku.

Prokurator generalny w niedzielę po południu przekazał przywódcom Kongresu i mediom podsumowanie ustaleń blisko dwuletniego dochodzenia Muellera. Specjalny prokurator oficjalnie zakończył śledztwo w piątek, przekazując raport Barrowi. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks