REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"WSJ": Trump zaprosił do Białego Domu przywódców Serbii i Kosowa

„WSJ”: Trump zaprosił do Białego Domu przywódców Serbii i Kosowa

-

Donald Trump zaprosił na 27 czerwca do Białego Domu przywódców Serbii i Kosowa – informuje w poniedziałek „Wall Street Journal”. Dziennik pisze, że prezydent USA ma nadzieję na traktat pokojowy między tymi zwaśnionymi państwami jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA.

Mimo trwających w USA antypolicyjnych protestów i zamieszek, a także epidemii koronawirusa, Trump ma nadzieję na zawarcie porozumienia pokojowego na Bałkanach – informuje anonimowe źródło „WSJ” w amerykańskiej administracji. W ten sposób ma osiągnąć sukces w polityce zagranicznej przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi w USA.

Władze w Belgradzie potwierdziły, że otrzymały zaproszenie. Nowy premier Kosowa Avdullah Hoti, który został zaprzysiężony 3 czerwca, przekazał „WSJ”, że jego rząd jest gotowy do negocjacji za pośrednictwem USA.

REKLAMA

Po odebraniu nominacji z rąk prezydenta Kosowa Hashima Thaciego Hoti mówił, że uważa, że „dialog z Serbią w celu osiągnięcia porozumienia, opartego na wzajemnym uznaniu niepodległości obu krajów, ma zasadnicze znaczenie dla Kosowa”. Wyraził opinię, że w negocjacjach powinny nadal brać udział Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Na początku czerwca nowy rząd Kosowa zniósł wszelkie przeszkody w imporcie serbskich produktów, czyniąc krok w kierunku wznowienia dialogu z Serbią.

„Nowe otwarcie rozmów między Kosowem, wspieranym przez USA, a Serbią, sojusznikiem Rosji, już budzi kontrowersje w Europie, gdzie dyplomaci obawiają się, że Unia Europejska zostanie na swoim podwórku, odstawiona na boczny tor” – pisze „WSJ”. Dziennik prognozuje, że ewentualne porozumienie może oznaczać wymianę terytoriów.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem, swą prowincją, po trwających 11 tygodni bombardowaniach NATO w 1999 roku, będących reakcją na toczącą się tam wojnę, w której zginęło 13 tys. osób. Od tego czasu stosunki między Belgradem i Prisztiną są napięte.

Kosowo oficjalnie oddzieliło się od Serbii w 2008 roku, a jego niepodległość uznało ponad 110 krajów, w tym USA i większość państw UE, lecz nie Serbia, Rosja i Chiny. USA i UE od lat zachęcają Kosowo i Serbię do znormalizowania stosunków. Uregulowanie wzajemnych relacji jest jednym z warunków wejścia obu krajów do Unii Europejskiej, o co starają się zarówno Belgrad, jak i Prisztina.

Konflikt między Serbią i Kosowem był w poniedziałek jednym z tematów rozmowy telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Gospodarz Kremla opowiedział się za „wypracowaniem kompromisowej decyzji, akeptowalnej dla Belgradu, która powinna być zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ”.

Po tej rozmowie w Moskwie podano, że w środę do Belgradu uda się minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2097986460 views

REKLAMA

REKLAMA

2097986693 views

REKLAMA

2099783085 views

REKLAMA

2097986836 views

REKLAMA

2097986937 views

REKLAMA

2097987047 views