REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka "WSJ" o poufnym piśmie Obamy do Chameneia ws. walki z dżihadystami

“WSJ” o poufnym piśmie Obamy do Chameneia ws. walki z dżihadystami

-

Prezydent USA Barack Obama wystosował poufne pismo do duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia, podkreślając wspólny interes obu krajów w zwalczaniu Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii – napisał w czwartek “Wall Street Journal”.

Według “WSJ” Obama zaakcentował w tym piśmie z połowy października, że wszelka współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Iranem w walce z Państwem Islamskim jest w znacznej mierze uzależniona od osiągnięcia przez Iran porozumienia z innymi krajami w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

REKLAMA

“WSJ” powołał się na źródła, które poinformowano o piśmie prezydenta. Gazeta dodała, że przedstawiciele administracji Obamy odmówili rozmowy w “WSJ” na temat tego pisma, ale że “nie zaprzeczali jego istnieniu, pytani w ostatnich dniach przez zagranicznych dyplomatów”.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest, pytany o pismo Obamy, oświadczył, że nie zmieniła się polityka Stanów Zjednoczonych wobec Iranu. Zaznaczył też, że nie może komentować prywatnej korespondencji między Obamą a którymkolwiek innym światowym przywódcą.

Earnest powiedział, że na marginesie negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego USA rozmawiały z Iranem o kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu, ale nie podał żadnych konkretów.

“USA nie będą współpracować militarnie z Iranem” – oświadczył rzecznik Białego Domu w kontekście walki z Państwem Islamskim. “Nie będziemy dzielić się z nimi informacjami wywiadowczymi. Ale ich zainteresowanie wynikiem (tej walki) jest szeroko komentowane i przy paru okazjach było omawiane na marginesie innych konwersacji” – dodał.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, zapytany o domniemane pismo Obamy, powiedział, że nie ufa przywódcom irańskim i nie sądzi, by powinno się ich włączać do walki z Państwem Islamskim.

24 listopada upływa ostateczny termin zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego przez Iran i grupę 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy). Rozmowy w imieniu grupy 5+1 ma koordynować ustępująca szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Społeczność międzynarodowa podejrzewa, że Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Teheran zaprzecza, twierdząc, że jego program ma wyłącznie charakter cywilny.(PAP)

Na zdjęciu: Barack Obama fot.Olivier Douliery/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks