REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"WP": USA powinny pomóc Ukrainie, by bronić demokracji

„WP”: USA powinny pomóc Ukrainie, by bronić demokracji

-

Budynek Washington Post w Waszyngtonie fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA
Budynek Washington Post w Waszyngtonie fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Aspirująca do pełnej demokracji Ukraina, borykająca się z podsycanym przez Rosję konfliktem zbrojnym i ogromnym zadłużeniem, pilnie potrzebuje znaczącej pomocy od swoich sojuszników, w tym USA – ocenia „Washington Post” w komentarzu redakcyjnym.

W ostatnich miesiącach rząd Ukrainy „podjął dramatyczne kroki w celu zreformowania ukraińskiej gospodarki, zwalczania korupcji i odbudowania demokratycznych instytucji. Zarządził bolesne dla zwykłych Ukraińców środki oszczędnościowe, pozbawił oligarchów przywilejów politycznych i gospodarczych oraz znowelizował przepisy, by promować przedsiębiorczość i przyciągnąć zagraniczne inwestycje. Wszystko to uczynił, jednocześnie prowadząc wojnę przeciwko Rosji” na wschodzie kraju – przypomina amerykański dziennik w tekście, który w czwartek pojawił się także na stronie internetowej ukraińskiego, anglojęzycznego tygodnika „Kyiv Post”.

REKLAMA

Jednak zdaniem gazety mimo podejmowanych starań „prawdopodobieństwo upadku Ukrainy pozostaje alarmująco duże”, ponieważ rząd Arsenija Jaceniuka zmaga się nie tylko z wrogimi działaniami Rosji, ale także próbuje znaleźć sposób na uregulowanie ogromnych zobowiązań finansowych kraju. Sytuację pogarsza fakt, że prywatni wierzyciele nie chcą współpracować w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, która uratowałaby Kijów od konieczności spłacenia 15 mld dolarów już w ciągu czterech najbliższych lat.

Dotychczasowe wsparcie finansowe Ukrainy ze strony USA i Unia Europejska jest niewielkie; „administracja (prezydenta USA Baracka) Obamy i jego europejscy sojusznicy nadal odmawiają Ukrainie wsparcia finansowego, którego kraj ten desperacko potrzebuje – nie mówiąc już o broni defensywnej, o którą (Kijów) wielokrotnie prosił” – pisze „WP”.

Według dziennika Obama powinien uczynić z obrony państwa ukraińskiego priorytet, tymczasem w tej sprawie zrzekł się roli przywódczej na rzecz Niemiec i Francji, lekceważąc głosy w Kongresie popierające wysłanie Ukrainie broni. Wysyłając na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem sekretarza stanu Johna Kerry’ego w swoim zastępstwie, Obama dał też do zrozumienia, że bardziej zależy mu na współpracy Moskwy w kwestii programu atomowego Iranu niż na powstrzymaniu agresji na wschodzie Ukrainy – ocenia „WP”.

„Silniejsze zaangażowanie USA w sprawę Ukrainy nie zagwarantuje temu krajowi sukcesu. Jednak słabe poparcie Obamy grozi zachodniej demokracji katastrofalną klęską” – konkluduje „Washington Post”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094052176 views

REKLAMA

REKLAMA

2094052460 views

REKLAMA

2095848909 views

REKLAMA

2094052710 views

REKLAMA

2094052848 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094052989 views