REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"WP": Comey chciał dodatkowych środków na śledztwo ws. Rosji

„WP”: Comey chciał dodatkowych środków na śledztwo ws. Rosji

-

James Comey fot.Michael Reynolds/EPA

W ub. tygodniu ówczesny dyrektor FBI James Comey domagał się dodatkowych środków z ministerstwa sprawiedliwości na prowadzone przez jego Biuro śledztwo ws. związków między sztabem wyborczym Donalda Trumpa a rządem Rosji – podał w czwartek „Washington Post”.

Comey, który we wtorek został zwolniony ze stanowiska przez prezydenta Trumpa, wystosował taką prośbę podczas spotkania w ub. tygodniu z zastępcą prokuratora generalnego Rodem Rosensteinem. W poniedziałek poinformował o tym szefa senackiej komisji ds. wywiadu Richarda Burra i wysokiego rangą przedstawiciela tej komisji Marka Warnera – twierdzą dwaj przedstawiciele amerykańskich władz, na których powołuje się „WP”.

REKLAMA

Według tych urzędników na spotkaniu Demokratów Warner poinformował ich o tej prośbie Comeya.

Tymczasem rzeczniczka resortu sprawiedliwości Sarah Isgur Flores zdementowała doniesienia o tym, że Comey domagał się dodatkowych funduszy lub innych środków na śledztwo w sprawie Rosji. Te doniesienia „są całkowicie fałszywe”, a do takiej prośby „nie doszło” – powiedziała.

„WP” przypomina, że to Rosenstein był autorem notatki wykorzystanej do uzasadnienia nagłego i nieoczekiwanego zwolnienia Comeya przez Trumpa.

Gazeta pisze też, że nie jest jasne, na jakim etapie znajduje się śledztwo FBI. W marcu Comey publicznie przyznał, że od końca lipca ub. roku FBI prowadzi śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory i ujawnił, że obejmuje ono także powiązania otoczenia Trumpa z władzami Rosji.

W ramach śledztwa latem 2016 r. FBI uzyskało tajny sądowy nakaz podsłuchiwania Cartera Page’a, doradcy Trumpa, który wówczas był kandydatem na prezydenta USA. Page nie został oskarżony o przestępstwo i nie wiadomo, czy ministerstwo sprawiedliwości będzie domagało się postawienia mu zarzutów lub podobnych kroków wobec innych osób w związku z ingerowaniem w wybory.

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa badają też kontakty między byłym doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michaelem Flynnem a przedstawicielami władz Rosji.

Prezydent USA ogłosił we wtorek wieczorem, że odwołuje Comeya ze stanowiska. Biały Dom dał do zrozumienia, że powodem zwolnienia były pomyłki Comeya popełnione w czasie prowadzenia od lipca ub. roku śledztwa w sprawie używania przez demokratyczną kandydatkę na prezydenta Hillary Clinton prywatnego serwera w korespondencji mailowej obejmującej poufne materiały rządowe.

Comey był osobą nadzorującą śledztwo ws. kontaktów między sztabem Trumpa a przedstawicielami Rosji.(PAP)

REKLAMA

2096987523 views

REKLAMA

REKLAMA

2096987756 views

REKLAMA

REKLAMA

2098784150 views

REKLAMA

2096987904 views

REKLAMA

2096988005 views

REKLAMA

2096988116 views