REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWładze teksańskiego Uvalde wykorzystują luki prawne, aby zablokować dokumenty związane ze strzelaniną

Władze teksańskiego Uvalde wykorzystują luki prawne, aby zablokować dokumenty związane ze strzelaniną

-

Urzędnicy miasta Uvalde w Teksasie, wykorzystują luki prawne i inne przepisy w tym stanie, aby nie ujawnić dokumentów związanych z niedawną strzelaniną, w której zginęło 21 osób – podało w sobotę radio publiczne NPR.

„Od czasu strzelaniny w Robb Elementary School 24 maja, funkcjonariusze organów ścigania udzielili niewielu, sprzecznych nieraz ze sobą informacji. Pomimo rosnących nacisków opinii publicznej teksański Departament Bezpieczeństwa Publicznego prowadzący śledztwo, stwierdził, że niektóre relacje z wydarzeń mają wstępny charakter i mogą ulec zmianie w miarę przesłuchania kolejnych świadków” – podało NPR.

REKLAMA

Jak wyjaśniono, miasto wynajęło prywatną kancelarię prawną, która powołała się na lukę prawną, odnoszącą się m.in. do „martwego podejrzanego”, aby odmówić ujawnienia informacji.

„Prawo zabrania publicznego ujawniania informacji dotyczących przestępstw, za które nikt nie został skazany. Biuro Prokuratora Generalnego Teksasu orzekło, że wyjątek ten ma też zastosowanie w sytuacji, kiedy podejrzany nie żyje” – zwraca uwagę NPR.

Cytuje dyrektor wykonawczą Fundacji Wolności Informacji w Teksasie Kelley Shannon, która przypomina, że przepis stworzono w latach 90. dla ochrony osób, które zostały niesłusznie oskarżone lub ich sprawy zostały umorzone.

„Ma to chronić niewinnych. (…) Jest jednak niekiedy wykorzystywane i nadużywane w sposób, który nigdy nie był zamierzony” – oceniła Shannon.

Przybyła na miejsce strzelaniny w Uvalde policja stanęła w obliczu krytyki za zwłokę w podjęciu akcji ratunkowej.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2103375502 views

REKLAMA

2103375735 views

REKLAMA

2105172127 views

REKLAMA

2103375878 views

REKLAMA

2103375978 views

REKLAMA

2103376087 views