REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWładze oferują pieniądze za informacje o szturmie na Kapitol, w tym o...

Władze oferują pieniądze za informacje o szturmie na Kapitol, w tym o bombach

-

Władze oferują pieniądze za pomoc w identyfikacji osób, które siłą wtargnęły w środę na waszyngtoński Kapitol. Za doniesienia o dwóch bombach, przechwyconych i zabezpieczonych przez służby, otrzymać można 50 tysięcy dolarów.

Taką kwotę za informacje prowadzące do zlokalizowania i aresztowania każdego, kto jest odpowiedzialny za umieszczenie bomb w pobliżu Kongresu oferuje Federalne Biuro Śledcze (FBI). Szczęśliwie nie doszło do eksplozji, gdyż służby zdołały zneutralizować ładunki.

REKLAMA

FBI opublikowało za pośrednictwem mediów społecznościowych zdjęcie osoby w szarej kurtce z kapturem, czarnych spodniach i rękawiczkach, która trzyma w prawej ręce duży czarny przedmiot. Nie napisano jednak, że osoba na zdjęciu jest podejrzana.

Służby aresztowały już blisko setkę uczestników bezprecedensowego szturmu na Kapitol. W Arkansas zatrzymano mężczyznę, który włamał się do biura szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Jego zdjęcie z nogą na biurku polityk obiegło w środę cały świat.

W sądzie okręgowym w Waszyngtonie 40 osobom postawiono zarzuty bezprawnego wejścia na teren publiczny. Prokuratorzy rozważają w niektórych przypadkach dodatkowe zarzuty naruszenia godziny policyjnej.

Większość oskarżonych pochodzi spoza regionu stolicy, to m.in. przyjezdni z Oregonu, Florydy, Wyoming, Connecticut i Pensylwanii.

Jedną z aresztowanych osób oskarżono o nielegalne posiadanie broni maszynowej i 11 koktajli Mołotowa. Innej zarzuca się napad na funkcjonariusza z użyciem kija hokejowego. Jeden z zatrzymanych potrzebował tłumacza z języka rosyjskiego; sędziemu zeznawał, że „nie wie o jakie nielegalne wejście chodzi”.

Departament sprawiedliwości USA obawia się, że w trakcie przejęcia przez demonstrantów kontroli nad Kongresem mogło dojść do kradzieży poufnych danych. W piątek jeden z doradców Pelosi poinformował, że z jej biura skradziono laptopa.

Na konferencji prasowej prokurator okręgowy Michael R. Sherwin wyraził zaniepokojenie stosunkowo niewielką liczbą uczestników zamieszek, którzy zostali zatrzymani przez policję na Kapitolu. W rezultacie – jak podkreślił – władze federalne stoją przed trudnym zadaniem identyfikacji, lokalizowania i uzyskiwania nakazów aresztowania podejrzanych. Sherwin uważa, że śledczych czeka wiele miesięcy pracy.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2100200401 views

REKLAMA

REKLAMA

2100200634 views

REKLAMA

REKLAMA

2101997026 views

REKLAMA

2100200777 views

REKLAMA

2100200878 views

REKLAMA

2100200988 views