REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWirtualny szczyt Biden-Xi

Wirtualny szczyt Biden-Xi

-

Prezydenci USA i Chin odbyli w poniedziałek wieczorem swoje pierwsze spotkanie w formule online. Musimy zapewnić, by rywalizacja nie przerodziła się w konflikt – powiedział Biden na początku rozmów. Xi oznajmił, że oba mocarstwa powinny pokojowo współistnieć, a ich relacja musi być stabilna.

“Obaj mamy odpowiedzialność wobec świata i naszych narodów, by nasza rywalizacja nie przerodziła się w konflikt” – powiedział Biden na rozpoczęcie spotkania. Amerykański prezydent stwierdził, że ważne jest, by oba kraje jasno się komunikowały i zapowiedział, że zamierza też jasno przedstawić swoje obawy wobec Chin, od praw człowieka po sytuację w regionie Indo-Pacyfiku.

Xi powitał Bidena jako “starego przyjaciela” i zaznaczył, że świat potrzebuje stabilnych relacji między USA i Chinami oraz ich pokojowego współistnienia. Wyraził nadzieję, że oba kraje zwiększą intensywność komunikacji i współpracy między nimi.

“Ludzkość żyje w globalnej wiosce i razem stoimy w obliczu wielu wyzwań” – powiedział Xi. “Chiny i USA potrzebują zwiększenia komunikacji i współpracy” – dodał.

Przed spotkaniem przedstawiciele Białego Domu zapowiadali, że nie należy spodziewać się po nim konkretnych rezultatów, a celem szczytu jest “odpowiedzialne zarządzanie rywalizacją”.
Przedmiotem dyskusji był cały szereg spornych spraw między potęgami, od “prowokacyjnego zachowania Chin wobec Tajwanu”, przez nieuczciwe praktyki handlowe, cyberbezpieczeństwo, a także prawa człowieka, z kwestią prześladowań Ujgurów w Sinciangu włącznie. Biały Dom poinformowała, że Biden “szczerze” wyraził swoje zdanie na te tematy.

Jednym z tematów będzie też walka ze zmianami klimatu i wspólne oświadczenie USA i Chin przyjęte podczas niedawno zakończonego szczytu COP26 w Glasgow.

Wtorkowe spotkanie za pośrednictwem internetu jest pierwszym spotkaniem twarzą w twarz między Xi i Bidenem, choć obaj spotykali się wcześniej wielokrotnie, przed objęciem władzy w swoich krajach. Ostatni ich kontakt miał miejsce podczas rozmowy telefonicznej w sierpniu.

REKLAMA

(tos, PAP)

REKLAMA

2099894118 views

REKLAMA

REKLAMA

2099894351 views

REKLAMA

2101690743 views

REKLAMA

2099894494 views

REKLAMA

2099894595 views

REKLAMA

2099894705 views