REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWirtualne spotkanie premiera Trudeau z prezydentem Bidenem

Wirtualne spotkanie premiera Trudeau z prezydentem Bidenem

-

Pandemia, przeciwdziałanie zmianom klimatu, odbudowa gospodarki, obrona demokratycznych wartości i sojusze wojskowe – to najważniejsze tematy wtorkowego, wirtualnego spotkania prezydenta Joe Bidena z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Wirtualne spotkanie było pierwszym dwustronnym spotkaniem Bidena z przywódcą innego państwa.

REKLAMA

„Amerykańskiego przywództwa niezmiernie brakowało w ostatnich latach” – powiedział Trudeau zanim rozpoczęła się zamknięta część rozmów, w których brali udział nie tylko premier Kanady i prezydent Biden, ale także wiceprezydent Kamala Harris i wicepremier Kanady Chrystia Freeland oraz inni ministrowie.

„USA nie mają bliższego przyjaciela niż Kanada. Dlatego do ciebie pierwszego zadzwoniłem po objęciu urzędu prezydenta, z tobą przeprowadzam pierwsze spotkanie dwustronne, a oczywiście wiceprezydent mieszkała przez pewien czas w Montrealu, gdy była w szkole średniej” – mówił Biden, podkreślając, że komunikacja między oboma krajami jest „szeroko otwarta”.

Podczas końcowych oświadczeń Biden i Trudeau wskazali na szczególnie ważne dla obu krajów pola współpracy. Na – jak to określił Trudeau – partnerską ambitną mapę drogową – składać się mają zarówno walka z pandemią, jak przedsięwzięcia prowadzące do budowy „bardziej sprawiedliwej” gospodarki, działania na rzecz klimatu, ale także przeciwdziałanie ekstremizmom.

USA i Kanada będą współpracować w sprawach zmian klimatu i, jak podkreślił Biden, chodzi o wspólne działania obu krajów w celu aktywniejszego włączania się innych państw w niezbędne działania.

Biden wskazywał też, że w kwestii pandemii chodzi zarówno o jak najszybsze jej zakończenie, ale jednocześnie wzmacnianie Światowej Organizacji Zdrowia i przygotowywanie się na potencjalne kryzysy w przyszłości. Amerykański prezydent podkreślił, że USA i Kanada będą dążyć do takiej odbudowy gospodarki, by korzyści mogli odnieść wszyscy, nie tylko najbogatsi. Ma to być gospodarka z dużym wsparciem dla małych i średnich firm, pomocą dla kobiet i mniejszości etnicznych. Biden mówił też o sojuszach obronnych, konieczności przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, a także o przejrzystości działań międzynarodowych instytucji oraz współpracy USA i Kanady w Arktyce.

Choć w udostępnionej przed rozmowami amerykańskiej „mapie drogowej” nie wspomniano o więzionych w Chinach dwóch Kanadyjczykach, to Biden wymienił Michaela Kovriga i Michaela Spavora z nazwiska, wskazując, że USA będą stawać w ich obronie. Dwaj Kanadyjczycy zostali aresztowani w Chinach w grudniu 2018 r., wkrótce po zatrzymaniu w Kanadzie na wniosek USA wiceprezes Huawei Meng Wanzhou. Ich uwolnienie jest jednym z najtrudniejszych wyzwań stojących przed kanadyjską dyplomacją. Biden ostrzegł Chiny, że „ludzkie życie to nie jest przedmiot targów”.

Wypowiadając się w telewizji CTV, były ambasador USA w Kanadzie Bruce Heyman podkreślił, że pierwsze dwustronne spotkanie Biden-Trudeau było „wielkim sukcesem” i „doskonałym startem”.

Jak w komunikacie przypomniał rząd w Ottawie, Kanada kupuje od USA więcej towarów niż Chiny, Japonia i Wielka Brytania razem, a jednocześnie dla większości amerykańskich stanów Kanada jest największym partnerem handlowym. Kanadyjskie firmy, które prowadzą działalność w USA zatrudniają 725 tys. amerykańskich pracowników. Kanada jest też największym eksporterem „wszystkich form energii” do USA – eksportując zarówno ropę naftową jak energię elektryczną. Współpraca dwustronna obu krajów to zarówno współpraca w ramach Dowództwa Północnoamerykańskiej Obrony Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) od 1957 r. jak i liczne porozumienia dotyczące ochrony środowiska już od 1909 r., zarówno na poziomie federalnym jak między prowincjami i stanami.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

REKLAMA

2094024188 views

REKLAMA

REKLAMA

2094024476 views

REKLAMA

2095820932 views

REKLAMA

2094024735 views

REKLAMA

2094024875 views

REKLAMA

2094025020 views