REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Wielkie włamanie do Equifax. Sprawdź, czy jesteś ofiarą

Wielkie włamanie do Equifax. Sprawdź, czy jesteś ofiarą

-

fot.RHONA WISE/EPA

Jeśli jesteś posiadaczem raportu kredytowego, to mogłeś paść ofiarą kradzieży poufnych danych osobowych. Firma Equifax, jedna z trzech największych firm wiarygodności kredytowej w kraju, ujawniła ostatnio, że doszło do włamania do komputerowej bazy danych. Hakerzy zrabowali informacje dotyczące 143 mln Amerykanów. Poszkodowani w wielu stanach, również w Illinois, już wnieśli przeciw Equifax sprawy sądowe.

REKLAMA

Łupem hakerów padły imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery ubezpieczeń społecznych Social Security, a nawet w niektórych przypadkach numery praw jazdy i kart kredytowych. Do cyberataku doszło w okresie od połowy maja do lipca. Oprócz Amerykanów wśród ofiar hakerów są też Brytyjczycy i Kanadyjczycy.

Demokratyczny senator z Illinois Dick Durbin domaga się przesłuchań w Kongresie w sprawie masowej kradzieży danych osobowych z Equifax. Durbin, członek senackiej komisji ds. finansów chce, by przedstawiciele Equifax stawili się przed komisją 28 września.

Dodatkowo demokrata z Illinois domaga się, by przedstawiciele Equifax przedstawili senackiej komisji swoje standardy bezpieczeństwa i podali, kiedy naprawdę dowiedzieli się o cyberataku. Zdaniem senatora, firma wiedziała wcześniej o włamaniu, ponieważ jej szefowie sprzedali swoje akcje, zanim poinformowali o nim oficjalnie społeczeństwo.

Firma Equifax podała oficjalnie do wiadomości informacje o ataku 9 września, gdy zatrudniła specjalistów od przeciwdziałania cyberatakom, ponieważ najwyraźniej nie mogła sobie sama poradzić z problemem. Później przyznała się, że wiedziała o włamaniu już 29 lipca, ale Durbin i inni ustawodawcy podejrzewają, że mogło to być znacznie wcześniej.

Poszkodowani w wielu stanach, również w Illinois, już wnieśli przeciw Equifax sprawy sądowe. Codziennie pojawia się nowy pozew zbiorowy; 14 września było ich już 23. Powodowie domagają się zadośćuczynienia z tytułu szkód wyrządzonych w wyniku kradzieży poufnych danych.

Firma Equifax, z siedzibą główną w Atlancie, jest trzecią pod względem wielkości w kraju – po Experian i TransUnion – firmą monitoringu wierzytelności kredytowej, sporządzającą raporty dla podmiotów indywidualnych i zbiorowych.

Federalna Komisja Handlowa (Federal Trade Commssion, FTC) przygotowała listę porad dla poszkodowanych w wyniku cyberataku na Equifax. Publikację można znaleźć pod adresem: www.consumer.ftc.gov/blog/2017/09/equifax-data-breach-what-do?utm_source=govdelivery

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA