REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWielka ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia rosyjską agentkę

Wielka ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia rosyjską agentkę

-

Federalna wielka ława przysięgłych postawiła we wtorek w stan oskarżenia 29-letnią Rosjankę Marię Butinę – założycielkę stowarzyszenia Right to Bear Arms (ang. Prawo do noszenia broni) – podał resort sprawiedliwości USA. Kobietę aresztowano w poniedziałek.
Zarzuty przeciw Marii Butinie, która zdaniem prokuratorów federalnych nawiązała bliskie kontakty z Paulem Ericsonem, członkiem Krajowego Związku Strzeleckiego i długoletnim działaczem konserwatywnym, wysunęli prokuratorzy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa narodowego, a nie zespół dochodzeniowy specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który bada związki sztabu wyborczego Donalda Trumpa z Kremlem.
Rosjanka przebywała w Stanach Zjednoczonych na wizie studenckiej. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała.
W okresie kampanii poprzedzającej amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. Butina starała się – dzięki stworzeniu “poufnych kanałów łączności” – doprowadzić do spotkania pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a kandydatem do otrzymania nominacji GOP Donaldem Trumpem.
Władze amerykańskiego resortu sprawiedliwości ujawniły w poniedziałek, że w latach 2015-17 Rosjanka była prowadzona przez rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, znajdującego się na liście rosyjskich oficjeli objętych sankcjami nałożonymi przez ministerstwo finansów USA.
Celem penetracji przez Butinę amerykańskich organizacji politycznych była działalność na rzecz interesów Federacji Rosyjskiej – utrzymują prokuratorzy federalni.
Wzmiankowany “wysokiej rangi przedstawiciel władz na Kremlu”, zdaniem dziennika “New York Times”, to Aleksander Torszyn, w przeszłości wiceszef banku centralnego Rosji. Torszyn, zdaniem władz amerykańskich, ma powiązania zarówno z władzami na Kremlu, jak i z rosyjskim światem przestępczym.
Maria Butina została zatrzymana w niedzielę i do czasu posiedzenia sądu federalnego pozostanie w areszcie śledczym. Sędzia nie zgodził się na jej zwolnienie za kaucją. (PAP)

Na zdjęciu: Maria Butina
fot.Press Service of Civic Chamber of the Russian Federation/HANDO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2105418915 views

REKLAMA

2105419147 views

REKLAMA

2107215538 views

REKLAMA

2105419289 views

REKLAMA

2105419389 views

REKLAMA

2105419497 views