REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Większość bezrobotnych może otrzymać 300 dol. zamiast  400 dol. zasiłku federalnego

Większość bezrobotnych może otrzymać 300 dol. zamiast  400 dol. zasiłku federalnego

-

Prezydent Donald Trump ogłosił, że przedłużona przez niego pomoc federalna dla bezrobotnych zapewni im zasiłek w wysokości 400 dolarów tygodniowo. Z dokumentów Departamentu Pracy wynika, że miliony bezrobotnych prawdopodobnie otrzymają 300 dol. Wypłata dodatkowych 100 dol. zależeć będzie od tego, czy stany będą w stanie sfinansować 25 proc. pomocy. Jak dotąd żaden stan nie zadeklarował, czy  zapłaci dodatkowe 100 dol.

Przedłużenie zasiłków dla bezrobotnych ogłosił 8 sierpnia prezydent Donald Trump, który podpisał rozporządzenie w tej sprawie wyprzedzając Kongres.  Pod koniec lipca wygasł przepis ustawy CARES Act, zgodnie z którym osoby, które straciły pracę w trakcie pandemii, otrzymywały do zasiłku dla bezrobotnych dodatkowe 600 dol. tygodniowo. Demokraci chcieli przedłużenia tego zapisu w ramach kolejnego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki. Negocjacje obu partii w Kongresie nie przyniosły zbliżenia stanowisk, bo republikanie argumentowali, że tak wysoka kwota może zniechęcać do poszukiwania pracy i proponowali 200 dol. tygodniowo.

REKLAMA

W związku z impasem w Kongresie prezydent Trump zdecydował sam o przedłużeniu zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 400 dol. tygodniowo. “To są pieniądze, których oni potrzebują i które jednocześnie dają im motywację do powrotu do pracy” – mówił Trump ogłaszając podpisanie rozporządzenia w tej sprawie.

W środę Departament Pracy wystosował do agencji stanowych pismo dotyczące wypłacania przedłużonych  zasiłków ze wskazówkami dotyczącymi federalnego programu Lost Wages Assistance (LWA) ogłoszonego przez prezydenta Donalda Trumpa. Z dokumentu wynika, że ​​uprawnieni Amerykanie mogą otrzymać tylko płatność z programu LWA w wysokości 300 dol. tygodniowo, a nie 400 dol., które obiecał Trump, wydając rozporządzenie wykonawcze – podał w piątek Forbes. Jak wyjaśniono rząd federalny  zapewni dodatek w wysokości 300 dol., a 100 dol. mają zapewnić rządy stanowe  z funduszu Coronavirus Relief Fund (CRF).

Stany zatem mają możliwość wypłacenia bezrobotnym dodatkowe 100 dol, ale oczekuje się, że niewiele z nich to zrobi. Jak dotąd żaden stan nie zadeklarował, czy planuje zapłacić 100 dolarów – podał w piątek  dziennik “Wall Street Journal”.

Demokratyczny gubernator Kalifornii Gavin Newsom powiedział w ub. tygodniu, że jego stan nie ma pieniędzy, aby dopłacić dodatkowe 100 dol. do zasiłku dla bezrobotnych.  W Ohio władze stanowe już zapowiedziały, że rozdzielą 300 dol. tygodniowo od rządu federalnego bez dodatkowych 100 dol. od stanu. Republikański gubernator Florydy Ron DeSantis również się powiedział, że 100 dol. od stanu „nie wchodzi w grę”. 

„Będziemy współpracować z gubernatorami, jeśli pojawią się jakieś komplikacje” – powiedział w ub. tygodniu doradca ekonomiczny Białego Domu Larry  Kudlow. Jego zdaniem przedłużona pomoc finansowa dla bezrobotnych będzie  dostępna już za dwa tygodnie. Władze stanowe nie podzielają jego optymizmu, bo proces otrzymania funduszy federalnym może, ich zdaniem potrwać dłużej.  Jest to związane z tym, że pieniądze, które mają pokryć wypłatę przedłużonych zasiłków dla bezrobotnych ogłoszonych przez prezydenta Trumpa mają pochodzić z budżetu Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) z funduszu pomocy w przypadku katastrof (DRF).

Joanna Trzos

j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks