REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWiceszefowa dyplomacji: Na szczyt demokracji zaproszono kraje, które "wysoko stawiają sobie poprzeczkę"

Wiceszefowa dyplomacji: Na szczyt demokracji zaproszono kraje, które “wysoko stawiają sobie poprzeczkę”

-

Na organizowany w grudniu przez Biały Dom szczyt demokracji zaproszono kraje, które wysoko stawiają sobie i innym poprzeczkę w kwestiach demokratycznych wartości – powiedziała w środę podsekretarz stanu USA Uzra Zeya odpowiadając na pytanie PAP. Nie wymieniła jednak zaproszonych krajów.

Zeya skomentowała w ten sposób podczas telekonferencji prasowej doniesienia mówiące o tym, że wśród zaproszonych na wirtualny szczyt nie znalazły się Węgry, jako jedyny kraj Unii Europejskiej.

REKLAMA

Zeya odmówiła potwierdzenia tych informacji, a także porównań z Polską, która miała otrzymać zaproszenie.

“Mogę jednak powiedzieć, że zapraszamy kraje, które wysoko postawiły sobie i innym poprzeczkę i które demonstrują wolę i postępy w odnawianiu demokratycznych wartości, polityki i instytucji” – powiedziała przedstawicielka resortu dyplomacji, zaznaczając że “żadna demokracja nie jest doskonała”, wliczając w to tę amerykańską.

“Pracujemy też nad tym, by zapewnić udział jak największej liczby znaczących głosów i punktów widzenia. Razem z uczestnikami szczytu będziemy stawiać czoła erozji demokracji, promocji poszanowania praw człowieka i walki z korupcją” – dodała Zeya.

Wiceminister przebywa obecnie z wizytą w Brukseli w związku z organizacją spotkania. Jak zapowiedziała, podczas wirtualnego szczytu w grudniu państwa uczestniczące postawią sobie konkretne cele, których wykonanie zostanie rozliczone podczas kolejnego, bezpośredniego spotkania liderów.

Podczas konferencji Zeya odniosła się też do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, powtarzając wcześniejsze słowa sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, potępiające wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki oraz wewnętrzne represje przeciwko demokratycznej opozycji.

“Razem z polskim rządem mocno potępiamy instrumentalizację migrantów i wzywamy władze białoruskie do zajęcia się podstawowymi przyczynami nałożonych na nich sankcji, czyli łamania fundamentalnych praw człowieka i swobód Białorusinów” – powiedziała Zeya.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Obecna administracja amerykańska sposób “efektywny” wdraża demokrację w USA. W wielu przypadkach Orban na Węgrzech mógłby się od nich wiele nauczyć. Poczynania prokuratora Garlanda są przykładami takiej “demokracji”, w której rodziców uczniów traktuje się jak terorrystów i uruchamia się przeciwko nim FBI.

REKLAMA

2116488325 views

REKLAMA

REKLAMA

2116488527 views

REKLAMA

REKLAMA

2118284902 views

REKLAMA

2116488643 views

REKLAMA

2116488730 views

REKLAMA

2116488823 views