REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Wiceprezydent USA: w sprawie Korei Płn.możliwe wszystkie opcje

Wiceprezydent USA: w sprawie Korei Płn.możliwe wszystkie opcje

-

Wiceprezydent USA Mike Pence z trzydniową wizytą w Korei Południowej fot. EPA/YONHAP / POOL SOUTH KOREA OUT
Wiceprezydent USA Mike Pence z trzydniową wizytą w Korei Południowej fot. EPA/YONHAP / POOL SOUTH KOREA OUT

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył we wtorek, że wszystkie opcje są możliwe, jeśli chodzi o kryzys wokół Korei Płn., ale zaznaczył, że USA są zdeterminowane, by współpracować z Japonią, Chinami i Koreą Płd. w celu znalezienia pokojowego rozwiązania.

REKLAMA

“Era strategicznej cierpliwości skończyła się i w sytuacji, gdy wszystkie opcje są na stole prezydent (Donald) Trump jest zdeterminowany, by blisko współpracować z Japonią, Koreą Południową, ze wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie, i z Chinami w celu znalezienia pokojowego rozwiązania oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” – powiedział Pence w Tokio przed roboczym lunchem z premierem Japonii Shinzo Abem.

“Doceniamy trudny czas, w którym żyją mieszkańcy Japonii, w obliczu coraz częstszych prowokacji na Morzu Japońskim” – zauważył amerykański wiceprezydent, odnosząc się do wystrzeliwanych pocisków przez Koreę Północną, które zwykle wpadają do tego akwenu. “Jesteśmy z wami na sto procent” – zapewnił.

Premier Abe również zaapelował o “pokojowe rozwiązanie” kryzysu północnokoreańskiego. “Jest niezwykle ważne, aby prowadzić działania dyplomatyczne i szukać pokojowego rozwiązania” – podkreślił japoński premier. “Jednocześnie dialog dla samego dialogu nie ma żadnej wartości i konieczne jest wywieranie nacisku” – dodał.

Wiceprezydent USA przybył do Japonii z Korei Południowej w ramach rozpoczętej w niedzielę 10-dniowej podróży po Azji, do której dochodzi, gdy napięcie w regionie jest coraz większe. Korea Płn. dokonała próby wystrzelenia pocisku balistycznego na krótko przed wizytą Pence’a w Seulu.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks