REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWiceprezydent Pence zapewnia o przywiązaniu USA do art. 5 traktatu NATO

Wiceprezydent Pence zapewnia o przywiązaniu USA do art. 5 traktatu NATO

-

Mike Pence fot.Chip Somodevilla/Pool/EPA

Stany Zjednoczone pozostają przywiązane do artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników – zapewnił wiceprezydent USA Mike Pence. Informuje o tym we wtorek amerykański portal Politico.

REKLAMA

Okazją była gala wręczenia nagród think tanku Atlantic Council z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, która odbyła się w poniedziałek wieczorem w hotelu Ritz-Carlton w Waszyngtonie.

“Bądźcie pewni, że nasze zaangażowanie jest niezachwiane – powiedział Pence. – Dopełnimy naszych zobowiązań do zapewnienia zbiorowej obrony wszystkich naszych sojuszników (…) atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich”.

W przemówieniu Pence zasugerował także możliwość dalszego rozszerzenia Sojuszu. “Drzwi do NATO muszą pozostać otwarte. NATO jest dzisiaj równie ważne, jak było podczas założenia blisko 70 lat temu” – powiedział. W poniedziałek Czarnogóra została oficjalnie 29. członkiem NATO.

Wystąpienie wiceprezydenta miało miejsce tego samego dnia, kiedy portal Politico poinformował, że prezydent USA Donald Trump podczas szczytu NATO 25 maja w Brukseli zrezygnował w ostatniej chwili z deklaracji przywołującej art. 5 o wzajemnej obronie, czym zaskoczył nawet swoich doradców ds. bezpieczeństwa.

Według portalu, Trump w wystąpieniu w Brukseli nie opowiedział się jednoznacznie w imieniu Stanów Zjednoczonych za art. 5. Opinię tę podziela zdecydowana większość amerykańskich ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa zbiorowego, w tym byli ambasadorowie USA przy NATO.

Brak takiego oświadczenia rozczarował nie tylko przywódców państw członkowskich NATO, ale także najbliższych doradców prezydenta w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego: ministra obrony Jamesa Mattisa, sekretarza stanu Rexa Tillersona i doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego gen. H.R. Mastera – podał Politico, powołując się na pięciu anonimowo cytowanych wysokiej rangi przedstawicieli Białego Domu. (PAP)

REKLAMA

2119003908 views

REKLAMA

2119004006 views

REKLAMA

REKLAMA

2120800361 views

REKLAMA

2119004079 views

REKLAMA

2119004139 views

REKLAMA

2119004190 views