REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Wenezuela. Maduro ostrzega Trumpa przed "powtórką z Wietnamu

Wenezuela. Maduro ostrzega Trumpa przed “powtórką z Wietnamu

-

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed “powtórką z Wietnamu” dla Amerykanów, jeśli władze w Waszyngtonie zdecydują się na “brudny imperialistyczny spisek”, by obalić obecne władze w Caracas.

“Stop, stop, Trump! Zatrzymaj się. Popełniasz błędy, które spowodują, że splamisz swoje ręce krwią i odejdziesz z urzędu prezydenta poplamiony krwią” – mówił Maduro w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla hiszpańskiej TV La Sexta. “Dlaczego miałbyś chcieć powtórzyć Wietnam?” – retorycznie pytał amerykańskiego przywódcę.

REKLAMA

2147483647 clicks

Maduro zastrzegł zarazem, że jeśli USA zdecydują się na interwencję zbrojną, to “będziemy musieli się bronić” i “nie oddamy Wenezueli”.

Konflikt swego rządu z władzami w Waszyngtonie porównał do biblijnego starcia Dawida z Goliatem. “Też mamy nasze sekrety i mamy naszą procę. Proca Dawida jest w naszych rękach” – powiedział Maduro. Ocenił, że Amerykanie “używają młota kowalskiego zamiast rękawic bokserskich”.

Zaprzeczył, że w jego kraju panuje kryzys humanitarny, przyznając jednak że Wenezuela pogrążona jest w kryzysie politycznym i gospodarczym. Wezwał lidera opozycji i szefa parlamentu Juana Guaido do “rezygnacji ze strategii zamachu stanu”.

Maduro oświadczył też, że nie zamierza stosować się do ultimatum w sprawie rozpisania nowych wyborów prezydenckich, jakie 26 stycznia pod adresem Caracas wystosowało kilka krajów UE. “Nie można opierać polityki międzynarodowej na ultimatach. To narzędzia imperialistyczne, z czasów kolonialnych” – mówił w tym kontekście.

W wyemitowanym również w niedzielę obszernym wywiadzie dla telewizji CBS News prezydent Trump powiedział, że wysłanie amerykańskich wojsk do pogrążonej w kryzysie politycznym Wenezueli “jest opcją”. Dodał że odrzucił prośbę Maduro o spotkanie. Podkreślił też, że Wenezuela była “najbogatszym państwem” w regionie, a teraz jej problemem jest “bieda, cierpienie oraz przestępczość”.

Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro szef parlamentu Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju. Prezydenturę Maduro uznał za nielegalną.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich – Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich – Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia – zapowiedziało, że jeśli Maduro w najbliższym czasie nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów prezydenckich, również uznają Guaido.

Maduro, który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w 2018 roku, oskarża USA o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie. (PAP)

fot.PRESS MIRAFLORES HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2131870715 views

REKLAMA

REKLAMA

2131870730 views

REKLAMA

REKLAMA

2133667050 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

REKLAMA

2131870740 views

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

Emilia Jodlowska

REKLAMA

2131870743 views

REKLAMA

2131870747 views