REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWaszyngton oskarżył Pekin o cyberatak na serwery Microsoft Exchange

Waszyngton oskarżył Pekin o cyberatak na serwery Microsoft Exchange

-

Stany Zjednoczone, wspólnie z Unią Europejską, NATO i Japonią, oskarżyły w poniedziałek Chiny o atak hakerski na serwery Microsoft Exchange, który dotknął setki tysięcy podmiotów na całym świecie. Waszyngton zarzucił Pekinowi “nieodpowiedzialne i destabilizujące zachowanie”.

“Stany Zjednoczone i państwa na całym świecie obwiniają Chińską Republikę Ludową o nieodpowiedzialne i destabilizujące zachowanie w cyberprzestrzeni, które stwarza wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego” – napisano w poniedziałkowym oświadczeniu szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena.

REKLAMA

Komunikat stwierdza, że USA wraz z sojusznikami były w stanie oficjalnie przypisać wykryty w marcu cyberatak wykorzystujący luki w systemie e-mail Microsoft Exchange hakerom związanym z chińskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego. W ramach ataku hakerzy uzyskali dostęp do setek tysięcy firm i podmiotów na całym świecie. O sprawstwo od początku podejrzewano Chiny.

Z kolei w oświadczeniu Białego Domu podano również, że na przestrzeni ostatnich lat hakerzy pracujący dla chińskich służb wielokrotnie dopuszczali się ataków ransomware, wymuszeń czy zwykłych kradzieży w internecie.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło też zarzuty wobec czterech hakerów związanych z chińskimi władzami, którzy w latach 2011-2018 włamywali się do dziesiątek systemów komputerowych należących do prywatnych firm, uniwersytetów i podmiotów rządowych w 12 krajach. Celem była m.in. kradzież technologii, a także informacji na temat badań związanych z wirusami Ebola, MERS, HIV, Marburg i tularemią.

“Ukradzione tajemnice handlowe i poufne informacje biznesowe to m.in. wrażliwe technologie używane przez statki podwodne i pojazdy autonomiczne (…) technologia i dane sekwencjonowania genetycznego i informacje mające na celu zapewnić kontrakty dla chińskich przedsiębiorstw państwowych w krajach będących celami operacji” – ogłosiło ministerstwo.

Ponadto amerykańskie służby, Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i FBI, opublikowały dokument ujawniające techniki używane przez chińskich hakerów w swoich atakach wraz z informacjami, jak się przed nimi bronić.

Przedstawiciel Białego Domu poinformował podczas briefingu prasowego, że choć poniedziałkowym oświadczeniom nie towarzyszyło ogłoszenie nowych sankcji, Waszyngton poruszył temat w bezpośrednich rozmowach z kilkoma przedstawicielami Pekinu, zaś skoordynowane oskarżenia wobec Chin ze strony wielu państw mają wysłać ważny sygnał władzom ChRL.

“Społeczność międzynarodowa przedstawiła jasne oczekiwania i wskazówki wyznaczające odpowiedzialne zachowanie w cyberprzestrzeni. Odpowiedzialne państwa nie naruszają globalnego bezpieczeństwa sieci, ani nie chronią cyberprzestępców – nie mówiąc o ich sponsorowaniu lub współpracy z nimi” – oznajmiły władze USA.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2119313802 views

REKLAMA

2119313894 views

REKLAMA

REKLAMA

2121110245 views

REKLAMA

2119313957 views

REKLAMA

2119314012 views

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119314052 views