REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaWalczący z ebolą Ludźmi Roku tygodnika "Time"

Walczący z ebolą Ludźmi Roku tygodnika „Time”

-

time-ebola-cover-person-of-the-year-141222

Lekarze, pielęgniarki i inne osoby walczące z wirusem ebola w Afryce Zachodniej zostali uznani za Ludzi Roku przez amerykański tygodnik „Time” – poinformowała w środę redakcja.

REKLAMA

„Ryzykowali i nie ustępowali (w działaniach), poświęcali się i ocalili” ludzi – napisała w uzasadnieniu na stronie internetowej pisma jego redaktor naczelna Nancy Gibbs.

„Nie błyszcząca broń przesądza o zwycięstwie w walce, lecz dzielność serca bohatera” – głosi przysłowie. „Być może jest to prawda dotycząca wszelkich bitew, ale na pewno – podkreśla Gibbs – jest to prawda w wojnie toczonej przy użyciu środków odkażających i modlitwy”.

„Przez dziesięciolecia wirus ebola straszył afrykańskie wioski, jak jakiś mityczny potwór, który co kilka lat domagał się ludzkiej ofiary, a następnie powracał do jaskini. (…) Ale w 2014 roku nagłe wystąpienie (wirusa) przekształciło się w epidemię (…), która tym razem dotknęła zatłoczone slumsy w Liberii, Gwinei i Sierra Leone, następnie przeniosła się do Nigerii i Mali, Hiszpanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych; w sposób bezprecedensowy uderzyła w lekarzy i pielęgniarki, niszcząc infrastrukturę ochrony zdrowia publicznego” – czytamy w tygodniku.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w trzech najbardziej dotkniętych przez ebolę państwach Afryki Zachodniej – Liberii, Gwinei i Sierra Leone – zarejestrowano już 6331 zgonów na tę chorobę, a Sierra Leone wyprzedziło Liberię jako państwo z największą liczbą zachorowań. W sumie zakażonych zostało 17 800 osób.

Szczególnie narażeni na zakażenie się wirusem, który przenosi się przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zarażonej, są lekarze i pielęgniarki. Wirus, który po raz pierwszy wykryto w 1976 roku, nie roznosi się drogą kropelkową.

W ubiegłym roku tytuł Człowieka Roku tygodnik „Time” przyznał papieżowi Franciszkowi, a przed dwoma laty prezydentowi USA Barackowi Obamie. Pismo co roku wyróżnia osobę, grupę osób lub ideę, które miały w danym roku największy wpływ na wydarzenia na świecie w pozytywnym lub negatywnym sensie. (PAP)

fot.Time

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2099864543 views

REKLAMA

REKLAMA

2099864776 views

REKLAMA

2101661168 views

REKLAMA

2099864919 views

REKLAMA

2099865020 views

REKLAMA

2099865130 views