REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Wadliwe poduszki w samochodach GM przyczyną śmierci 303 osób

Wadliwe poduszki w samochodach GM przyczyną śmierci 303 osób

-

Za śmierć 303 osób ponoszą odpowiedzialność  wadliwie działające poduszki powietrzne, które po prostu nie otworzyły się – twierdzą eksperci. Akcją odwoławczą objętych zostało sześć modeli samochodów wyprodukowanych przez koncern motoryzacyjny General Motors (GM).

fot.Prattman/Flickr
fot.Prattman/Flickr

Na czarnej liście wadliwych aut znalazły się: roczniki 2005-07 chevroleta Cobalt i Pontiaca G5; roczniki 2003-07 saturna Ions; roczniki 2006-07 chevroleta HHR; roczniki 2006-07 pontiaca Solstice oraz rocznik 2007 saturna Sky.

W wymienionych modelach wykryto wadę mechanizmu zapłonowego, który blokował odpalenie poduszki podczas wypadku. Ogółem akcją odwoławczą objętych zostało 1,6 mln samochodów, w wyniku czego notowania giełdowe GM spadły w ubiegłym tygodniu o około 10 proc. − najwięcej w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Friedman Research (FR) na polecenie organizacji broniącej interesów konsumenta i użytkownika Center for Auto Safety (CAS), mającej siedzibę w Waszyngtonie.

Na podstawie raportu ekspertów CAS stwierdziło, że wielu śmiertelnych wypadków można było uniknąć, gdyby wady w samochodach zostały wcześniej ujawnione. Pierwsze skargi na wadliwe poduszki pojawiły się bowiem już w 2001 roku.

Organizacja konsumencka obwinia za zaniedbania i opieszałość nie tylko GM, ale również federalny zarząd ds. bezpieczeństwa ruchu kołowego (National Highway Traffic Safety Administration, NHTSA), który nie zwiększył kontroli nad producentem, kiedy pojawiły się skargi i zażalenia od kierowców na ten wadliwy element pasywnego systemu bezpieczeństwa.

Koncern GM przekazał NHTSA raporty na temat poduszek dotyczące tylko 31 wypadków i 12 śmiertelnych ofiar, podczas gdy federalna baza danych mówi o 303 osobach zabitych. Sprawą już zainteresowały się władze. Dochodzenia prowadzone są przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i dwie izbowe komisje w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Władze federalne próbują ustalić od kiedy GM wiedział o wadach konstrukcyjnych zagrażających ludzkiemu życiu. Ponadto wewnętrzne dochodzenie zostało wszczęte również w GM na polecenie dyrektora wykonawczego koncernu Mary T. Barra.

(ao)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks